Sirény v izraelských městech varují před raketami z Gazy, ale většina z nich na domy nebo ulice nedopadne. Zhruba devadesát procent střel odpálených z pásma se díky obrannému systému Izraelců rozprskne ve vzduchu. Přibližně deset procent proletí. Proto vláda lidem doporučuje vyhledat bezpečný kryt. Na raketové útoky Palestinců Izrael odpovídá ničivými nálety a dělostřeleckým ostřelováním.
Boje mezi židovským státem a palestinským radikálním hnutím Hamás, které kontroluje Pásmo Gazy, se nyní vyhrotily nejvíc za poslední roky. Od pondělí zahynulo v Izraeli nejméně pět lidí, Gaza hlásí nejméně pět desítek mrtvých. V pásmu se po izraelských náletech zřítily dvě výškové budovy.
RAW FOOTAGE: This is the moment the Iron Dome intercepted a barrage of rockets over Tel Aviv and central Israel. pic.twitter.com/8jl8OTgWCl
— Israel Defense Forces (@IDF) May 11, 2021
Systém Železná kopule se zaměřuje jen na ty rakety, které vyhodnotí podle dráhy letu jako nebezpečné pro obytné oblasti. Kde předpokládá dopad do moře, pouště nebo pustiny, nereaguje. Každá střela v baterii je tři metry dlouhá a devadesát kilogramů těžká. Nese hlavici o hmotnosti jedenácti kilogramů.
Dráhu rakety vyhodnocuje radar a údaje předá do řídicího centra Železné kopule. Pokud shledá nebezpečí, vydá pokyn k odpálení střely Tamir, která má raketu z Gazy či odjinud zastavit. Výhodou systému je snadná manipulace s baterií. Pomocí malého jeřábu a nákladního vozu ji lze rozmístit kdekoli v zemi během několika hodin.
Jelikož Železná kopule minimalizuje dopad raketových útoků Palestinců, nejsou izraelská vláda a armáda tlačeny - tak jako několikrát v nedávné minulosti - k pozemní invazi do Pásma Gazy s cílem zničit místa, odkud jsou střely odpalovány.
Výrazný je rozdíl oproti válce, kterou Izrael vedl na svých severních hranicích s Libanonem v roce 2006. Kaťuše a íránské rakety odpalované z Libanonu tehdy částečně vylidnily sever židovského státu. Ve městě Kirjat Šmona dostalo zásah mnoho domů, život byl narušen i v Haifě.
Graphic explains that Iron Dome is not magical...apparently involves radar and technology. pic.twitter.com/FXwREeFkHN
— Seth Frantzman (@sfrantzman) July 10, 2014
Právě velké škody a pocit zranitelnosti v této válce vedl Izraelce k sestrojení systému Železná kopule. Je to účinná, ale také velmi drahá obrana. Jedna střela Tamir stojí přibližně 40 tisíc dolarů (přes 850 tisíc korun).
"Náš dům není nijak chráněn a není reálné, že se včas dostaneme do krytu, když začne ostřelování. Spoléháme na Železnou koupili a na štěstí," řekl Izraelskému rozhlasu Guy Mann z města Aškelon na jihu země, kam dopadá mnoho raket z Gazy.
Izraelské námořnictvo blokuje vody kolem pásma Gazy, aby zabránilo pašování zbraní pro Hamás a Islámský džihád. Při operaci v roce 2002 Izraelci v Rudém moři zadrželi nákladní loď Karine A, v níž objevili obrovské zásoby zbraní a munice z Íránu.
Příslušníci Hamásu a Islámského džihádu v Pásmu Gazy sestavují rakety sami z různého materiálů a většinou z místních zdrojů, i když část komponentů se pašuje přes egyptskou hranici. Dolet těchto střel nazvaných Kásam je stále větší. Ještě před několika lety zasahovaly jen jih Izraele, teď už nemají problém zamířit na Jeruzalém nebo Tel Aviv. Města vzdálená od pásma Gazy přes osmdesát kilometrů.
Hamás má k dispozici i protankové a protiletadlové střely ruské výroby, které zřejmě získal od libanonského hnutí Hizballáh.