Ovoce ani pečivo si už do pytlíků nedají. Italové se bouří kvůli zákazu igelitových sáčků

Zahraničí Zahraničí
9. 1. 2018 19:20
Z obchodů v Itálii zmizely od prvního ledna igelitové sáčky. Zákazníci si místo nich musí za několik centů koupit biologicky rozložitelnou náhradu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK/WAVEBREAK

Řím - Na pokladních pásech v italských obchodech se začalo objevovat neobvyklé zboží. Každé jablko má zvlášť svůj štítek s cenou. Lidé váží po jednom banány i rajčata.

V Itálii totiž od prvního ledna platí nový zákon, který zakazuje používat igelitové sáčky na potraviny. Pokud si Italové chtějí zabalit ovoce, zeleninu nebo třeba pečivo, musejí si za pár centů koupit kompostovatelné sáčky.

Nové opatření vyvolalo nebývalou odezvu. Lidé se rozčilují při nákupech v supermarketech i na sociálních sítích. A vymýšlejí, jak nákup ekologických sáčků obejít.

Na obchodech visí cedule s omluvou za malé příplatky. Jeden biologicky rozložitelný sáček stojí jeden až tři centy. Nový zákon tak zatíží rodinný rozpočet zhruba 4 až 12 eury (100 až 300 korunami) ročně, píše italský deník La Stampa.

Hrozí infekce?

Ze zákazu igelitových pytlíků, na který postupně přistupují i další evropské země, se v Itálii stalo politické téma. Na začátku března si Italové budou volit nový parlament. Opozice současnou vládu kritizuje za to, že nutí domácnosti počítat s novými nesmyslnými výdaji.

"Je to bláznivé, protože tento italský zákon je velmi pokrokový, více, než jsou evropské směrnice," cituje reakci ředitele největší italské ekologické asociace Legambiente Stefana Ciafaniho americký list New York Times. "Vláda s tím však špatně naložila. Dopustila, aby se nejmodernější zákon stal objektem politického konfliktu," vysvětlil.

Vláda navíc začala "neobratně" uklidňovat rozhořčené zákazníky - poradila jim, aby si z domova nosili vlastní rozložitelné pytlíky. Ale pozor, jen nové!

"Opakované používání sáčků zvyšuje riziko infekce," prohlásil úředník z ministerstva zdravotnictví Giuseppe Ruocco. Okamžitě ale schytal výsměch a kritiku odborníků, včetně od Ciafaniho.

"Vypadá to, jako by (pan Ruocco) nikdy nebyl v supermarketu," vzkázal. "Na té zelenině je špína, to je prostě fakt."

Síťovky místo pytlíků

Řím mohl podle Ciafaniho nahradit igelitové sáčky například síťovými taškami, jejichž využívání se v jiných evropských zemích rozšířilo.

"Nejsem si vědom žádného propuknutí epidemie v Evropě kvůli opakovanému používání síťových tašek v Německu, Rakousku nebo Švýcarsku," doplnil.

Síťky místo igelitových pytlíků začal loni na podzim testovat německý obchodní řetězec Rewe, který v Česku provozuje prodejny Billa a Penny. Některé německé řetězce už dříve úplně stáhly z nabídky plastové nákupní tašky. Stejně se loni zachoval i Lidl v České republice.

Kanadský Montreal chce zase očistit celé město od plastových tašek do letošního června.

Nejpřísnější zákon na světě zakazující plastové tašky ale schválila v loňském roce vláda v Keni. Za jeden sáček hrozí jeho majiteli pokuta v přepočtu až 800 tisíc korun, nebo stráví čtyři roky ve vězení. V zemi je zakázáno vyrábět, dovážet nebo jen používat jakékoliv igelitové tašky.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 22 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 51 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy