Ovoce a zeleninu už nedávejte do plastových pytlíků. Řetězec zavádí novinku, použije i laser

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
28. 10. 2017 14:00
Místo igelitových pytlíků nabídne německá síť Rewe síťky na více použití. V Česku zatím řetězce podobný krok nechystají, už dříve ale omezily plastové nákupní tašky.
Síťka na vícero použití. Přijmou ji zákazníci?
Síťka na vícero použití. Přijmou ji zákazníci? | Foto: Rewe

Kolín nad Rýnem - Německý obchodní řetězec Rewe, který v Česku provozuje prodejny Billa a Penny, vyhlásil novou bitvu plastovému odpadu. Chce naučit zákazníky, aby ovoce a zeleninu nedávali do "igelitových" sáčků.

Ve stovce svých německých obchodů nyní firma testuje novinku: místo plastových pytlíků nabízí síťky na více použití. Ty si mohou lidé pořídit za 1,49 eura, přičemž balení obsahuje dva kusy sítěk.

V dalších 19 prodejnách pak budou prodavači nakupujícím napovídat, že většinu druhů ovoce a zeleniny do plastového pytlíku vůbec nemusí dávat, protože plody mají už od přírody vlastní ochranu - slupku.

Test poběží do konce listopadu. Pak si Rewe posbírá od lidí reakce a rozhodne, zda jednorázové sáčky z prodejen stáhne nadobro.

Jde o pokračování boje s plasty v obchodech, píše web Welt.de. Některé německé řetězce už dříve úplně stáhly z nabídky plastové nákupní tašky.

Stejně se letos v únoru zachoval i Lidl v Česku. "Důvodem byla stále větší spotřeba igelitových tašek. Jen v našich prodejnách jsme jich za loňský rok prodali více než 27 milionů kusů. Což znamená obrovské množství odpadu," vysvětluje mluvčí řetězce Zuzana Holá.

Igelitové pytlíky u ovoce a zeleniny ale Lidl rušit nebude. A nechystají se k tomu ani konkurenční řetězce působící v Česku.

"Záleží pouze na nakupujících, zda sáčky u druhů, které to z hygienických či manipulačních důvodů nutně nevyžadují, využijí. Z našich zkušeností víme, že mnoho zákazníků do nich typicky právě banány nebo další ovoce ve slupce, jako je třeba avokádo, mango, ananas či granátové jablko, nedává," říká například Barbora Vanko, mluvčí prodejen Albert.

Rewe v Německu chystá i další kroky na omezení plastů. Banány například přestane zcela balit do igelitových fólií a na bioavokádo a biobatáty bude laserem vypalovat do horní vrstvy slupky logo i další informace k produktu. Ani ty tak už nebudou potřebovat plastový obal.

Avokádo s laserovou etiketou
Avokádo s laserovou etiketou | Foto: Rewe

Web Welt.de připomíná statistiku za rok 2016: spotřeba igelitových pytlíků sice klesla v německých obchodech o 30 procent, i tak si jich lidé odnesli 3,7 miliardy kusů. Spotřeba sáčků na hlavu se tak meziročně scvrkla z 68 na 45.

K omezení má přispět i unijní zákaz bezplatného poskytování těchto nákupních tašek. V Česku má platit od roku 2018. Už nyní je nicméně tuzemské obchodní řetězce zdarma nedávají - k dispozici jsou jen za poplatek. V některých obchodech s textilem či obuví se však zboží stále do plastových tašek dává bezplatně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy