Ovoce a zeleninu už nedávejte do plastových pytlíků. Řetězec zavádí novinku, použije i laser

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
28. 10. 2017 14:00
Místo igelitových pytlíků nabídne německá síť Rewe síťky na více použití. V Česku zatím řetězce podobný krok nechystají, už dříve ale omezily plastové nákupní tašky.
Síťka na vícero použití. Přijmou ji zákazníci?
Síťka na vícero použití. Přijmou ji zákazníci? | Foto: Rewe

Kolín nad Rýnem - Německý obchodní řetězec Rewe, který v Česku provozuje prodejny Billa a Penny, vyhlásil novou bitvu plastovému odpadu. Chce naučit zákazníky, aby ovoce a zeleninu nedávali do "igelitových" sáčků.

Ve stovce svých německých obchodů nyní firma testuje novinku: místo plastových pytlíků nabízí síťky na více použití. Ty si mohou lidé pořídit za 1,49 eura, přičemž balení obsahuje dva kusy sítěk.

V dalších 19 prodejnách pak budou prodavači nakupujícím napovídat, že většinu druhů ovoce a zeleniny do plastového pytlíku vůbec nemusí dávat, protože plody mají už od přírody vlastní ochranu - slupku.

Test poběží do konce listopadu. Pak si Rewe posbírá od lidí reakce a rozhodne, zda jednorázové sáčky z prodejen stáhne nadobro.

Jde o pokračování boje s plasty v obchodech, píše web Welt.de. Některé německé řetězce už dříve úplně stáhly z nabídky plastové nákupní tašky.

Stejně se letos v únoru zachoval i Lidl v Česku. "Důvodem byla stále větší spotřeba igelitových tašek. Jen v našich prodejnách jsme jich za loňský rok prodali více než 27 milionů kusů. Což znamená obrovské množství odpadu," vysvětluje mluvčí řetězce Zuzana Holá.

Igelitové pytlíky u ovoce a zeleniny ale Lidl rušit nebude. A nechystají se k tomu ani konkurenční řetězce působící v Česku.

"Záleží pouze na nakupujících, zda sáčky u druhů, které to z hygienických či manipulačních důvodů nutně nevyžadují, využijí. Z našich zkušeností víme, že mnoho zákazníků do nich typicky právě banány nebo další ovoce ve slupce, jako je třeba avokádo, mango, ananas či granátové jablko, nedává," říká například Barbora Vanko, mluvčí prodejen Albert.

Rewe v Německu chystá i další kroky na omezení plastů. Banány například přestane zcela balit do igelitových fólií a na bioavokádo a biobatáty bude laserem vypalovat do horní vrstvy slupky logo i další informace k produktu. Ani ty tak už nebudou potřebovat plastový obal.

Avokádo s laserovou etiketou
Avokádo s laserovou etiketou | Foto: Rewe

Web Welt.de připomíná statistiku za rok 2016: spotřeba igelitových pytlíků sice klesla v německých obchodech o 30 procent, i tak si jich lidé odnesli 3,7 miliardy kusů. Spotřeba sáčků na hlavu se tak meziročně scvrkla z 68 na 45.

K omezení má přispět i unijní zákaz bezplatného poskytování těchto nákupních tašek. V Česku má platit od roku 2018. Už nyní je nicméně tuzemské obchodní řetězce zdarma nedávají - k dispozici jsou jen za poplatek. V některých obchodech s textilem či obuví se však zboží stále do plastových tašek dává bezplatně.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy