Před osmi měsíci, na začátku války, se Rusko přesně tímto způsobem pokoušelo zlomit Ukrajince a donutit je ke kapitulaci a smíření se s ruským vítězstvím, nebo alespoň s vojenskou převahou.
Teď ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k metodě nazývané "šok a hrůza" poté, co v Rusku v uplynulých týdnech kypí nespokojenost s vývojem války. Tento pojem se používá od roku 2003, kdy jím američtí představitelé označovali masivní bombardování iráckých cílů během invaze do Iráku.
Ruská armáda se v posledních týdnech musela kvůli ukrajinské ofenzivě stáhnout z území na severovýchodě i jihu Ukrajiny. Putinem vyhlášená částečná mobilizace drhne, protože povolaní vojáci si stěžují na špatné vybavení a statisíce Rusů ze strachu prchají do okolních států.
V průzkumu veřejného mínění, který provedlo na konci září ruské nezávislé výzkumné centrum Levada, se kriticky vyslovilo k mobilizaci šedesát procent dotázaných.
K dovršení všeho v sobotu explodoval Kerčský most spojující anektovaný Krym s Ruskem, což bylo pro ruskou vládu a armádu další ránou. Na mostě jsou při vjezdu přísné kontroly, které však žádné nebezpečí neodhalily. Někteří ruští představitelé navíc už dříve tvrdili, že je most v podstatě nezničitelný a nelze ho zasáhnout.
Putin: Tvrdě odpovíme
Pondělní bombardování víceméně celé Ukrajiny je tak mstou za Krym a snahou ukázat, že Rusko neprohrává a válka se nevyvíjí ve prospěch Ukrajiny. Po dlouhé době střely dopadly až na Lvov u polských hranic.
Putin v pondělí v komentáři k útokům volil ostrá slova. "Pokud budou pokusy o provedení teroristických útoků na našem území pokračovat, Rusko tvrdě odpoví v míře, která bude odpovídat hrozbě namířené na Ruskou federaci," řekl Putin na jednání ruské bezpečnostní rady. Její místopředseda a bývalý prezident Dmitrij Medveděv uvedl, že pondělí bylo jen první epizodou a že další budou následovat.
Putin oficiálně řekl, že střely zasáhly ukrajinská energetická, vojenská a komunikační zařízení. Podle Kyjeva i záběrů na sociálních sítích ale rakety dopadly mimo jiné na budovu filharmonie, muzea nebo dětské hřiště.
Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov, který v posledních dnech kritizuje armádu pro špatné vedení boje, v pondělí po dlouhé době strategii chválil. "Nyní jsme stoprocentně spokojeni s tím, jak je speciální vojenská operace vedená. Varovali jsme Zelenského, že Rusko ještě s pořádnou válkou ani nezačalo," napsal Kadyrov na ruské sociální síti Telegram.
"Rusko pod Putinovou vládou nikdy nebylo v situaci nějaké vážné krize, ale teď už je, protože ruské postavení na ukrajinském bojišti se zhoršuje a Putinova pozice slábne," řekl agentuře Reuters historik Sergey Radchenko z Ústavu mezinárodních studií Johnse Hopkinse ve Washingtonu.
"Válka už stála Putina do této chvíle obrovské množství politického, ekonomického, diplomatického a vojenského kapitálu," píše pak agentura Reuters ve své analýze.
Častá taktika
Ke mstě za úspěšný úder Ukrajinců ruské vedení nesáhlo poprvé. Když v polovině září museli Rusové ustoupit z Charkovské oblasti, raketami zasáhli elektrárnu, a bez elektrického proudu tak zůstalo na východě Ukrajiny devět milionů lidí.
V dubnu v reakci na potopení křižníku Moskva v Černém moři zase Rusové mohutně bombardovali Kyjev, Dnipro, Oděsu a Lvov.