Prošlo dál i pět mužů, ptali se jich na vlastenectví. Jak probíhá útěk Rusů do Gruzie

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
27. 9. 2022 17:06
"Když jsme se dozvěděli o mobilizaci, všeho jsme doma nechali a naskočili jsme do auta," vypráví Dmitrij Kurilijunok, který je už nyní v gruzínském Tbilisi. Spolu se svou ženou Irinou a dcerou minulý týden projeli jihem Ruska z Krasnodaru do města Miněralnyje Vody, odkud se v tuto dobu vydávají desítky tisíc Rusů k hranicím se sousední Gruzií. Nechtějí narukovat a bojovat na Ukrajině.
Rusové prchají přes hraniční přechod do sousední Gruzie.
Rusové prchají přes hraniční přechod do sousední Gruzie. | Foto: Reuters

Z města, které je od hranice vzdálené ještě asi čtyři hodiny jízdy, si rodina Kurilijunokových najala místního řidiče, který je převezl přes hraniční přechod Verchnij Lars-Kazbegi. Po 24 hodinách se dostali do gruzínského hlavního města.

"Jsme naprosto proti této válce. Pro nás, stejně jako pro ostatní, to je děsivé. Abychom umírali a zabíjeli ostatní? A kvůli čemu? Nerozumíme tomu. Proto jsme se rozhodli utéct," řekl agentuře Reuters Kurilijunok.

I když oficiální čísla nejsou známá, odhady říkají, že do třímilionové Gruzie zatím uteklo z Ruska na 40 tisíc lidí. Na hranici se tvoří desítky kilometrů dlouhé fronty, ve kterých podle některých zpráv lidé čekají i 48 hodin.

"Dnes jsme se sem dostali. Byli jsme tříčlenná rodina včetně mého manžela (34 let). Na nic se nás neptali - ani na naší, ani na gruzínské straně hranice," uvedla jedna Ruska na sociální síti Telegram v chatu, který se zabývá jediným hraničním přechodem mezi oběma státy.

"Čekání je velmi dlouhé! Do fronty jsme se dostali v 17:00 a do Gruzie jsme vstoupili v 11:00 dopoledne další den. Přibalte si vodu a jídlo," dodala.

Otázky i urážky

Podle jiných svědectví ale překročení ruské hranice nemusí být tak jednoduché. "Záleží na tom, kdo vám kontroluje pas. Mě se na nic neptali, ale v okénku vedle se celník ptal na spoustu věcí a cestující i urážel. Obviňoval je, že svou vlast opouštějí v těžkých časech," cituje server Rádia Svobodná Evropa dalšího Rusa.

"Pár lidí ale do Gruzie nepustili. Podle mých pozorování byl asi každý dvacátý člověk poslán zpátky," doplnil.

Podle dalších svědectví z Rusy hojně používané sítě Telegram jsou hlavně muži na hraničních přechodech vyslýcháni a musí odpovídat na řadu otázek ohledně svého vojenského výcviku.

"Hranici jsme překročili ve dvě hodiny odpoledne. V autě nás bylo pět: 55, 19, 23, 35 a 45 let. Vojenský výcvik se týká všech. Trvalo asi 20 minut, než pustili jednoho muže. Otázky: křestní jméno, příjmení, jméno otce, datum a místo narození. Sloužili jste v armádě, nebo ne? A podrobnosti ohledně armádních dokumentů. Taky jestli jsme byli informováni o mobilizaci. Může být i více otázek. Všichni jsme projeli," popsal detailně jeden z Rusů.

Podle dalších svědectví se dlouhá série dotazů někdy týká i vlastenectví. "Proč odjíždíte? Nejste náhodou v záloze? Země má problémy. Kdy se vrátíte?" zaznělo také podle jednoho uživatele Telegramu.

Rusové nejsou vítáni

Gruzie zůstala jednou z mála zemí, kam mohou Rusové před mobilizací utéct. Pobaltské země nebo Polsko své hranice uzavřely a odmítly vydávat Rusům víza. Letenek je mezitím nedostatek a jejich ceny se vyšplhaly do astronomických výšin - někteří bohatí Rusové si dokonce kupují místa v soukromých tryskáčích v přepočtu za 700 tisíc korun, píše britský list The Guardian.

Gruzínský premiér Irakli Garibašvili se ale nepřidal ani k předchozím sankcím vůči Rusku, což pobouřilo mnoho místních. K tomu se přidává zkušenost s Ruskem a společná historie.

V roce 2008 Moskva vyslala vojáky do separatistické proruské provincie Jižní Osetie a kromě ní obsadila i Abcházii. Od té doby v obou oblastech stále působí ruští vojáci a v Gruzii momentálně panuje solidarita s Ukrajinou. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v Gruzii proběhlo několik demonstrací na podporu Kyjeva a v hlavním městě visí modrožluté vlajky. Na mnoha podnicích se objevují nápisy "Rusové tu nejsou vítáni".

"Jako člověk je lituji, ale jako Gruzínka chci, aby šli pryč," říká pro britský list The Times mladá servírka Salome.

I když si je řada Rusů nemilého uvítání vědoma, do země se hrnou dál. "Nejsem připravený zemřít pro Putinovu slávu," říká pro The Times Sergej, který uprchl před mobilizací z Moskvy. "Doufám, že tomu gruzínští obyvatelé budou rozumět. Jsme uprchlíci."

Někteří Gruzínci se Rusům snaží pomoci s překročením hranice nebo jim nabízejí ubytování u sebe doma. Už před proslovem prezidenta Vladimira Putina minulý týden byla Gruzie azylem pro mnoho Rusů, kteří nesouhlasili s režimem nebo válkou na Ukrajině. Nyní ale panuje obava, že se s uprchlíky do země dostanou i ruští agenti nebo informátoři tajné služby FSB.

Kola, koloběžky i skútry

Podle některých zdrojů je problém prchajících Rusů přes gruzínskou hranici tak zásadní, že se k přechodu v pondělí přesunuly ruské jednotky, které se ho snaží zablokovat, aby muži mezi 18 a 55 lety Rusko neopouštěli.

Někteří podnikavci ale chtějí současné situace využít. "Přijeli jste na hranici taxíkem a nevíte, co si počít? Kupte si od nás kolo, moped nebo skateboard a v klidu přeskočte hranici. Pro více podrobností napište soukromou zprávu," zaznívá například na ruské straně. Všechny skútry ve Vladikavkazu, hlavním městě okupované Jižní Osetie, jsou vyprodané.

Video: Gruzínci se bojí, že Rusko přijde za Rusy. Nápor na hranicích je ohromný, říká Ruščák

To, co je v Gruzii na první pohled vidět, je značné navýšení rusky mluvících lidí a prudký nárůst cen, který na příval Rusů reaguje. | Video: Daniela Písařovicová
 

Právě se děje

Další zprávy