Vladimir Putin v pondělí večer oznámil, že hlavní síly ruské armády budou v nejbližší době staženy ze Sýrie, kde působily bezmála půl roku. Co říkáte na rozhodnutí ruského prezidenta?
Alexandr Romanovič: Podle mého názoru je prezidentovo rozhodnutí opodstatněné. Úkoly, které měly ruské ozbrojené síly v Sýrii, byly splněny.
O jaké úkoly se jednalo?
Náš hlavní úkol byl vojensko-politický, dokonce bych řekl geopolitický. Spočíval ve stabilizaci situace v Sýrii.
Teď nemám na mysli porážku Islámského státu. Hlavní síly Islámského státu působí v Iráku a na jeho území ruské letectvo neoperovalo.
V září loňského roku byla situace kolem Damašku taková, že vláda Bašára Asada byla na pokraji krachu. Za dva nebo tři týdny by Islámský stát Damašek obsadil.
Následoval by chaos, který by byl horší než ten v Libyi.
Hlavním úkolem byla proto stabilizace situace v zemi. Včas jsme zasáhli a nyní včas, když byl nastartován mírový proces v souladu s mezinárodním právem, odcházíme.
To je, podle mého názoru, také velmi důležité.
Nešlo Rusku o posílení své mocenské pozice?
Operace v Sýrii rozhodně zlepšila image Ruska. Ukázali jsme sílu naší armády a na to jsem - jako bývalý důstojník - hrdý.
Jen si představte - přes intenzivní nasazení našich bojových letadel nedošlo k ani jedné nehodě. To je výborný výsledek, který vypovídá o našich ozbrojených silách.
Jedním z argumentů, proč Rusko zasáhlo do syrského konfliktu, byla likvidace teroristů, kteří by mohli v budoucnu ohrozit ruskou bezpečnost. V tomto směru operace svůj účel splnila?
Ano, tento úkol byl také svým způsobem vyřešen. "Likvidace" přitom neznamená pouze jejich fyzickou eliminaci.
Znamená to i likvidaci jejich infrastruktury a jejich financování.
Z tohoto pohledu dosáhly ruské síly za pětiměsíční působení v Sýrii mnohem lepších výsledků, než jaké má západní koalice za celou dobu své operace v zemi.
Do zahájení stahování bylo ruským letectvem zničeno 3 000 cisteren, které místo ropovodů dováží ropu vytěženou Islámským státem do Turecka. Právě obchod s ropou umožňoval Islámskému státu financovat svou existenci a bojové operace.
Vladimir Putin prohlásil, že se ruská armáda ze Sýrie stahuje, základny si tam však ponechá. Ruské lodě budou kotvit v přístavu Tartús a letadla zůstanou na letišti Hmejmím u Latákíje. Neprotiřečí si to?
Sovětská a ruská armáda působí v Sýrii už mnohá desetiletí. Naše vztahy ve vojenské oblasti byly navázány v roce 1954, když syrská delegace přijela do Sovětského svazu.
V Sýrii pak byl náš kontingent. Nejde o nic nového.
My jsme jen oznámili, že se stahují vojensko-kosmické síly. Navíc bylo řečeno, že bude stažena "hlavní část sil".
Na letišti zůstanou asi dvě eskadry letadel. V případě nutnosti jejich počet může být operativně zvýšen.
Nemůže Západ vnímat rozšíření přítomnosti ruské armády v Sýrii s obavami?
Ne, to si nemyslím. Američané mají ve Středomoří nemalý počet svých základen a v brzké době jich budou mít víc - poté co do Severoatlantické aliance vstoupí Černá Hora.
Rusko tedy Sýrii neopouští...
Rusko neopouští Sýrii. Budeme například i nadále poskytovat vojensko-technickou pomoc syrským ozbrojeným silám.
Rusko dodává syrské armádě vojenskou techniku, v zemi působí vojenští specialisté, kteří syrské vojáky učí tuto techniku používat. V tom budeme pokračovat.
To však není vojenská přítomnost, ale vojensko-technická spolupráce.