Hesla na zdech vystřídalo uřezávání hlav, mrtví se přestali počítat. Válka o Sýrii v obrazech

Aleppo, březen 2014.
Březen 2011. V syrském městě Dará (na snímku) byla zatčena skupina studentů za psaní protivládních hesel na zeď. V atmosféře tzv. arabského jara se v Sýrii začíná protestovat. 15. března při masové demonstraci v metropoli Damašku policie střílí na demonstranty požadující propuštění politických vězňů.
Během týdnů a měsíců se protesty za demokratické změny a pád režimu Bašára Asada rozlily do celé Sýrie. Nejmohutnější demonstrace byly vždy v pátek. Na snímku Dejr ez-Zor 17. června 2011.
Asad ruší výjimečný stav. Oznamuje amnestii a slibuje reformy, změny jsou ale vágní. Demonstranti požadují Asadův odchod, bezpečnostní složky proti nim tvrdě zasahují. Lidé umírají a do neklidných měst vjíždí tanky. Damašek, červenec 2011.
Červenec 2011. Asad posílá vojáky, aby zjednali pořádek na masové demonstraci v Hamá. Umírají civilisté.
Foto: Reuters
Kateřina Vítková Reuters Kateřina Vítková, Reuters
15. 3. 2016 6:00
Dneškem vstupuje Sýrie do šestého roku války. Masové demonstrace za demokratizaci režimu Bašára Asada postupně nahradila regulérní občanská válka provládních jednotek a roztříštěné opozice. Za patové situace v Radě bezpečnosti OSN na moci postupně získaly radikální skupiny, mnohdy financované zahraničními aktéry. Konflikt se přeměnil v sektářské vraždění. Rozlehlá území v Sýrii a Iráku dnes kontrolují džihádisté. USA, Rusko a další státy spustily nálety. Ze Sýrie prchly miliony lidí.
 

Právě se děje

před 16 minutami

Biker Stošek si na ME v maratonu vyjel bronz

Martin Stošek získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v maratonu horských kol ve švýcarském Evoléne. V závodu na 78 km s převýšením 3900 metrů ho porazili jen Němec Andreas Seewald a Ital Samuele Porro, který skončil druhý na třetím šampionátu za sebou.

Stošek výrazně vylepšil 18. příčku z roku 2019 a navázal na pět let starý bronz Kristiána Hynka, který dnes dojel v 41 letech sedmý. Na vítězného Seewalda ztratil Stošek téměř osm minut, za Porrem zaostal o čtyři minuty.

Závod žen na 70 km vyhrála Španělka Natalia Fischerová.

Příští rok se maratonský evropský šampionát uskuteční v Jablonném v Podještědí, kam se vrátí po deseti letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy