Infobox
Čtěte více o vítězství HamasuRuský prezident se včera na tiskové konferenci v Madridu překvapivě vyslovil pro rozhovory s Hamasem. "V rámci udržování styků s Hamasem jsme v blízké budoucnosti připraveni pozvat Hamas do Ruska k rozhovorům," prohlásil Putin na oficiální návštěvě Španělska.
Postavil se tak jako první k Hamasu vstřícněji než "opozice", vedená především Spojenými státy, která s tímto hnutím odmítá komunikovat.
Izrael požaduje vysvětlení
Izraelský ministr Meir Šitrit dokonce včera v rozhlase řekl, že Putinovo prohlášení je "bodnutím do zad" Izraele.
Také ministryně zahraničí Cipi Livniová v interview pro New York Sun varovala před "nebezpečným scestím", které by mohlo některé státy vést ke kompromisu s Hamasem.
Podle informací agentury Reuters nyní bude Izrael požadovat od ruského velvyslance a dalších ruských představitelů jasné vysvětlení Putinových výroků.
"Není to jen políček Izraeli, ale také políček zemím Západu," řekl agentuře Reuters nejmenovaný izraelský diplomat pod zárukou anonymity. "Čekáme na vysvětlení," uvedl.
Izrael i vyjednavači v blízkovýchodním mírovém procesu odmítají začít jednat s Hamasem, dokud se veřejně nevzdá násilí a neuzná stát Izrael.
Hamas je Putinovým pozváním potěšen
Stejné požadavky vyslovila na zasedání 30. ledna takzvaná Čtyřka blízkovýchodních vyjednavačů, do níž patří kromě USA, EU a OSN právě Rusko.
Většina zemí Západu, především USA a Evropská unie, považují Hamas za teroristickou organizaci: od roku 2003 podnikl na izraelsko-palestinském území šedesát atentátů. Jeho charta navíc požaduje zničení Izraele.
Putin ale včera ve Španělsku podle agentury Reuters prohlásil: "Nepovažujeme Hamas za teroristickou organizaci. Musíme uznat fakt, že Hamas dosáhl moci v Palestině legitimními volbami a musíme respektovat volbu palestinského lidu."
Předák Hamasu Ismail Haníja dnes v Gaze prohlásil, že vedení hnutí bude v případě oficiálního pozvání do Moskvy potěšeno.
Rusko: není to zrada Čtyřky
Ruské ministerstvo zahraničí odmítlo, že by Putinovo prohlášení bylo v rozporu s tím, co Čtyřka v Londýně dojednala. Tvrdí, že Moskva Hamasu vyšle jasný signál, že musí přijmout "zodpovědná rozhodnutí".
"Je třeba zdůraznit, že náš dialog s Hamasem bude v souladu s obdobnými kontakty, které s organizací mají zástupci regionu, například Egypt," uvádí se v prohlášení ruské diplomacie.
Zvláštní ruský vyslanec pro Blízký východ dnes podle ruských agentur potvrdil, že Moskva bude dále vyžadovat po Hamasu, aby splnil "mezinárodní požadavky" a navázal dialog s Izraelem.
Hamas vyhrál lednové volby do palestinského parlamentu a měl by sestavit vládu. Právě ta by poté měla vést jednání s Izraelem a zprostředkovateli o budoucnosti soužití Izraelců a Palestinců.
Doposud bylo u moci hnutí Fatah, které bylo pro USA, Evropu i Izrael jako partner jednání přijatelné.