Tak jednoduché to nebude. Z Kremlu prosakují znepokojivé signály směrem k Trumpovi

Michaela Prešinská Michaela Prešinská
31. 1. 2025 14:27
Vědecký ředitel ruského think-tanku Fjodor Lukjanov nastínil plány Kremlu na nadcházející jednání se Spojenými státy. Rusko podle něj nehodlá učinit žádné územní ústupky na Ukrajině a bude se snažit prezentovat Vladimira Putina jako rovnocenného partnera Donalda Trumpa. Řekl to v rozhovoru pro státní tiskovou agenturu TASS, který analyzovali pracovníci amerického Institutu pro studium války.
Video: Reuters

Kreml podle úsudku Institutu pro studium války (ISW) pravděpodobně plánuje při mírových jednáních o válce na Ukrajině přimět nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa k přijetí ruských požadavků a zajistit, aby měl Putin na mezinárodní úrovni stejné postavení jako on.  

V rozhovoru s názvem "Nepočítejme s velkými dohodami", zveřejněném ve čtvrtek, Lukjanov nastínil postoj Kremlu k očekávaným jednáním mezi Putinem a Trumpem. "Agentura TASS využila rozhovor s Lukjanovem k uklidnění domácích spekulací o brzkém mírovém urovnání," tvrdí analytici ve zprávě. 

Lukjanov je dlouhodobým členem a vědeckým pracovníkem Valdajského klubu, opakovaně moderoval Putinův každoroční Valdajský projev a je v Rusku vydáván za předního odborníka na zahraničněpolitické cíle a záměry Kremlu. "Avšak v ruské vládě nezastává žádnou oficiální funkci," podotýká ISW. 

Valdajský diskusní klub je ruský think-tank založený v roce 2004. Oficiálně se prezentuje jako fórum pro mezinárodní odbornou diskusi o geopolitických, ekonomických a společenských otázkách. Ve skutečnosti je však považován za nástroj Kremlu pro šíření ruské propagandy a ovlivňování západního veřejného mínění. 

"Institut pro studium války nemůže hodnotit, zda má Lukjanov přímé informace o Putinových záměrech, ale jeho vyjádření jsou v souladu s dosavadní rétorikou ruského vedení," píše se v rozboru, který cituje mimo jiné ukrajinská tisková agentura UNN.

Lukjanov v něm mimo jiné tvrdil, že hlavním tématem budoucích jednání nebude otázka území, ale "kořeny konfliktu", které definoval jako rozšiřování NATO do východní Evropy v 90. letech a na počátku 21. století. Dále zdůraznil, že Trump si váží pouze těch, kdo si stojí za svým, a vyzval Kreml, aby "nikdy neustupoval" a připravil se na "tvrdá jednání, včetně blafování". Podle Lukjanova by měl Putin také ukázat odhodlání a nepodlehnout tlaku. 

Spotlight moment: V boji trefuje Rusy sebevražednými drony. Na ten pohled si nezvyknu, říká Češka

Spotlight moment: V boji trefuje Rusy sebevražednými drony. Na ten pohled si nezvyknu, říká česká dobrovolnice s přezdívkou Radouch | Video: Tým Spotlight
 
PP
Pavel Polášekpřed 29 dny

ruský postoj se nemění. Dejte nám co chceme, my nedáme nic.

JT
Jindřich Tůmapřed 29 dny

Dokud budou Rusové na Ukrajině postupovat nedomluví se nic. Je třeba aby západ podpořil Ukrajinu tak aby Rusové museli ustupovat. Pak budou ochotni jednat.

JH
Jiri Hachlepřed 29 dny

Trump je naivní a dostal sám sebe pod tlak tím, že se zavázal k ukončení války. Nelze tak vyloučit, že tak udělá za "každou" cenu. Až čas pak ukáže, co vlastně dokázal. Jestli skutečné ukončení války nebo jenom její přerušení. A přerušení je to nejhorší, co by se mohlo stát, protože potom přijde něco daleko horšího, než je teď.

Právě se děje

Další zprávy