Znepokojivá "pitva" íránského dronu. Ukrajinci zalarmovali spojence

Rádio Svobodná Evropa lis Rádio Svobodná Evropa, lis
27. 3. 2023 16:10
Původně nevěděli, jak s nimi bojovat. Trénink a výcvik ale pomohl a ukrajinští vojáci se naučili sestřelovat drony Šáhed íránské výroby pomocí pušek. I když Rusové podle Ukrajinců neustále mění taktiku, drony útočící na civilní infrastrukturu po celé Ukrajině se daří likvidovat.
Ukrajinci sestřelují drony Šáhed pomocí pušek. Specialisté pak zkoumají, co se skrývá uvnitř. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Ukrajinská pohraniční stráž pomocí pušek útočící drony zaměřuje a následně sestřeluje. Jeden z bezpilotních letounů sestřelil i ukrajinský voják Denys. "Při zásahu jsme museli před drony střílet. Pomocí laserů naši pozorovatelé určili směr a výšku cíle a my jsme se rozmístili po této trajektorii a stříleli před ně. Letěl asi 150 metrů nad námi," popisuje Denys.

Ukrajinští vojáci se snaží sestřelené drony následně zkoumat. "Tyto drony Šáhed-131 nebo Šáhed-136 byly sestřeleny v různých oblastech Ukrajiny. Ukrajinská armáda zkoumá, co se v nich ukrývá," vysvětluje reportér Current Time Andrij Kuzakov.

Rusku drony Šáhed dodává Írán, a to i navzdory sankcím. K jejich výrobě blízkovýchodní země využívá západní technologie. Ruští vojáci pomocí těchto dronů dříve útočili hlavně na jihu země, nyní ale podnikají více útoků spíše na severu Ukrajiny.

Rusko nedávno obdrželo podle britského ministerstva obrany další bezpilotní letouny. Po dvoutýdenní odmlce jich od začátku března do boje nasadilo nejméně 71. Podle rezortu, který se odvolává na informace tajných služeb, Rusko dostává od Íránu pravidelné dodávky "malého počtu" dronů Šáhed, které samy útočí na cíl. 

Drony Šáhed fungují na principu navádění pomocí souřadnic GPS. Jejich rychlost se pohybuje kolem 180 kilometrů za hodinu a mohou létat ve velmi malé výšce až do vzdálenosti 1000 kilometrů (maximálně 2000 kilometrů). Díky tomu jsou obtížně zjistitelné radarem. Do trupu dronu Šáhed-136 lze navíc umístit velkou výbušninu o hmotnosti 40 až 50 kilogramů.

Bezpilotní stroje mohou být vypáleny po pěti v salvách z odpalovacích zařízení namontovaných na nákladních automobilech. Pokud je tedy jeden z dronů zničen, ostatní mohou proletět a dosáhnout svého cíle.

Putin v Mariupolu. Jak vnímat "očistu" kriminálníka? 

"Putin je skutečně mistrem strategických překvapení, zejména pokud jde o informační prostor," podotýká politický expert Mark Voyger. | Video: Associated Press, Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy