"Situace je stabilně v pr..li." U Bachmutu jde lidem o život nejen kvůli bombám

Rádio Svobodná Evropa lis Rádio Svobodná Evropa, lis
24. 3. 2023 14:56
Odvážný dobrovolník Jevhen Tkačov riskuje svůj život v ukrajinské Doněcké oblasti, aby lidé ve frontových obcích neumřeli žízní. Zatímco zničená města poblíž Bachmutu stále ostřelují ruské síly, Jevhen Tkačov vozí pitnou vodu místním obyvatelům, ale i zvířatům včetně toulavých psů a koček.
Dobrovolník v Časiv Jaru zachraňuje místní. Bez něj by trpěli žízní | Video: Rádio Svobodná Evropa

Obyvatelé města Časiv Jar nedaleko Bachmutu mají problém s vodou, už měsíc jim totiž ve městě žádná neteče. "Dodává se sem humanitární pomoc a dostatek potravin. Těch je hodně. Kromě toho se některé potraviny dají nahradit. Nějakou dobu se dá žít z těstovin, rýže nebo ovesné kaše. Ale vodu nahradit nemůžete. Žádná alternativa neexistuje. V zimě byl sníh a led, ale ten už teď není," popisuje Jevhen Tkačov, který dodává vodu asi 100 obyvatelům Časiv Jaru.

Dobrovolník vozil vodu i do Bachmutu předtím, než ho uzavřela ukrajinská armáda. Jevhen Tkačov jezdí autem pro vodu třeba do nedalekého vepřína, kde je artéská studna s čistou vodou. A to i přesto, že je jízda autem velmi nebezpečná. "Můžete jet v obrněném autě a být zabit, ale zároveň můžete rozvážet humanitární pomoc na kole a přežít," říká s klidem Ukrajinec.

O vodu nemají díky dobrovolníkovi nouzi ani místní zvířata. "Někteří lidé mají až dvanáct koz a čtyři nebo pět psů, jsou tu i toulaví psi. Kaluže vyschly, takže zvířata také potřebují vodu," vysvětluje Jevhen Tkačov s tím, že vodu do místních obcí bude vozit jak lidem, tak zvířatům do té doby, dokud zůstanou cesty otevřené.

Situace v Časiv Jaru se navíc nyní vyostřuje, před pár dny město evakuovalo ženy a děti. Náčelník místní vojenské správy Sergej Čaus aktuální situaci v oblasti označil za "stabilně v p*deli". K ruskému bombardování podle něj dochází neustále. Vysvětlil také, že minulý týden salva z ruského raketometu Grad zasáhla byty po celém Časiv Jaru, kde kvůli ruským útokům zůstalo už jen asi 1500 civilistů. Mnoho budov je navíc poškozených nebo zcela zničených.

 

Právě se děje

Další zprávy