Pučista a kat Solidarity Jaruzelski už nebude odsouzen

Martin Novák Martin Novák
2. 8. 2011 17:05
Soud rozhodl o přerušení procesu na radu lékařů. 88letý politik podstupuje chemoterapii

Varšava - Bývalý polský komunistický vůdce Wojciech Jaruzelski velmi pravděpodobně už nebude odsouzen za vyhlášení výjimečné stavu v roce 1981 a za střelbu do demonstrantů o jedenáct let dříve.

Agentura PAP informovala o tom, že varšavský soud rozhodl o přerušení procesu kvůli zdravotnímu stavu osmaosmdesátiletého Jaruzelského.

Někdejší ministr obrany a později i prezident má rakovinu lymfatických uzlin a podstupuje chemoterapii. Navíc má problémy se srdcem.

Tribunál s ohledem na lékařskou zprávu rozhodl, že proces na rok přeruší kvůli zdravotnímu stavu obžalovaného. Pokud ani poté nebude schopen účastnit se soudu, proces skončí bez rozsudku.

Jaruzelski se ocitl před tribunálem v září 1988. Obviněn je z toho, že v noci z 12. na 13. prosince vyhlásil výjimečný stav, postavil se do čela Vojenského výboru národní záchrany (VRON), nařídil armádě rozdrtit silou odborové hnutí Solidarita a veškerý odpor proti komunistickému režimu.

Jaruzelskému letos bylo už 85 let.
Jaruzelskému letos bylo už 85 let. | Foto: Reuters

Při potlačování demonstrací speciální jednotky ZOMO a vojáci zabili několik desítek lidí, vůdci Solidarity byli internováni a držení po dlouhou dobu v izolaci od okolního světa.

Spolu s Jaruzelskim sedí na lavici obžalovaných také tehdejší ministr vnitra Czeslaw Kiszczak a první tajemník Polské sjednocené dělnické strany Stanislaw Kania.

Jaruzelski čelí žalobě také za to, že jako ministr obrany vydal rozkaz k brutálnímu potlačení dělnických protestů v Gdaňsku a okolí v prosinci 1970. Tehdy zemřelo na severu Polska jedenačtyřicet osob.

Generál už dříve vyslovil lítost na oběťmi z roku 1981 a omluvil se pozůstalým. Obhajobu ale založil na tom, že pokud by nezasáhl, do Polska by vtrhla vojska Varšavské smlouvy podobně jako v roce 1968 do Československa.

Foto: Reuters

Podle průzkumů veřejného mínění tomu velká část Poláků věří, ale zveřejněné záznamy z archívů stejně tak jako vzpomínky bývalých sovětských činitelů a poradců svědčí o tom, že Moskva se zasáhnout v Polsku nechystala.

Institut národní paměti, který je polskou obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů, zveřejnil před dvěma lety přepis telefonních rozhovorů mezi Jaruzelskim a velitelem vojsk Varšavské smlouvy Viktorem Kulikovem.

"Sami to nezvládneme," řekl podle záznamu Wojciech Jaruzelski do telefonu Kulikovovi, přičemž sovětský generál jej v odpovědi ujišťoval o opaku.

Pošlete obilí a maso

I tehdejší ideologický šéf Komunistické strany Sovětského svazu Michail Suslov údajně tvrdil, že "polští soudruzi si musí pomoci sami." Zároveň obvinil Polskou sjednocenou dělnickou stranu, že krizi zavinila svými chybami a "odklonila se od leninských principů."

Jaruzelski také žádal od Sovětů hospodářskou pomoc, například 25 tisíc tun masa a zásoby železné rudy.

Leonid Brežněv poslal vojska do Československa a Afghánistánu. V případě Polska tak učinit nechtěl. Na snímku jeho hrob na Rudém náměstí.
Leonid Brežněv poslal vojska do Československa a Afghánistánu. V případě Polska tak učinit nechtěl. Na snímku jeho hrob na Rudém náměstí. | Foto: Reuters

Sovětská vláda se podle dobových pramenů obávala reakce Západu, embarga na dovoz amerického obilí, ozbrojeného odporu v samotném Polsku a také přetížení vlastní armády, která tehdy už dva roky bojovala v Afghánistánu.

"Nemůžeme riskovat takový krok," prohlásil na zasedání politbyra šéf sovětské KGB Jurij Andropov.

Operace X

10. prosince, dva dny před pučem, sovětský ministr obrany Dmitrij Ustinov vyzval generálplukovníka Viktora Anoškina, který byl kontaktním mužem armády pro Polsko, k předání vzkazu do Varšavy: "Řekněte při jednání jasně polské straně, že problém musí vyřešit sami. My se nechystáme poslat vojáky na polské území."

Dva dny poté začala Operace X, která vedla k potlačení Solidarity, vyhlášení výjimečného stavu a prodloužení vlády komunistického režimu až do roku 1989.

S ohledem na pokud možno co nejbezproblémovější přechod k demokracii souhlasila opozice ve stejném roce se zvolením Jaruzelského polským prezidentem. Funkci vykonával přes rok.

 

Právě se děje

Další zprávy