Do Kyjeva míří vojáci. Premiér mluví o pokusu o převrat

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
Aktualizováno 2. 12. 2013 23:10
Vláda jakékoliv spekulace odmítá. Demonstranti chtějí sesadit vládu i prezidenta.
Demonstranti se snaží prorazit policejní bariéru v Kyjevě.
Demonstranti se snaží prorazit policejní bariéru v Kyjevě. | Foto: Reuters

Kyjev - Ulicemi ukrajinské metropole se šíří zvěsti, že prezident Viktor Janukovyč, proti němuž již řadu dní protestují statisíce lidí, připravuje vyhlášení výjimečného stavu.

Obavy opozičníků zesílily poté, co velení vojsk ministerstva vnitra oznámilo, že v Kyjevě je 1000 nových vojáků a že další posily do hlavního města přibudou.

Mluvčí premiéra Mykoly Azarova tvrdí, že jde o plánovanou výměnu těch, kteří už dlouhou dobu zajišťují pořádek u administrativních budov.

Demonstranty to ovšem neuklidňuje a tvrdí, že jde o reakci na nepokoje, které metropolí cloumají.

Premiér Azarov demonstranty obvinil, že připravují plán okupace parlamentu. "To, co se dnes děje, nese příznaky státního převratu. Opozice by měla uvolnit blokádu vládních úřadů a umožnit ministerstvům normální fungování," zdůraznil premiér. Zároveň oznámil, že uvolnil z funkce šéfa kyjevské policie Valerije Korjaka, který je odpovědný za víkendový brutální policejní zásah.

Zatím poslední z řady protirežimních akcí se odehrála ráno, kdy tisíce stoupenců proevropské opozice obklopily sídlo ukrajinské vlády a zablokovaly všechny vchody. U budovy stojí ve čtyřech řadách policejní kordon.

Na nádvoří sídla vlády je osm autobusů plných členů speciální zásahové jednotky. Zatím však proti davu nic nepodnikají, píše agentura Interfax-Ukrajina.

Stany a barikády

Demonstranti se k sídlu premiéra Azarova přemístili z centrálního náměstí Nezávislosti, kde během noci vyrostly stany i barikády.

Jak poznamenávají agentury, odpůrce vlády neodradily ani drobný déšť a teplota těsně nad nulou. Část z nich je stále zabarikádována v budově kyjevské radnice.

Požadavek stoupenců opozice je jasný - demise kabinetu, odchod Janukovyče a vypsání předčasných voleb. Důvodem je prezidentovo odmítnutí podpisu dohody o přiblížení Ukrajiny k Evropské unii.

Situace eskalovala o víkendu poté, co policie v sobotu nad ránem brutálně zasáhla proti pokojnému protestu. Za to si Kyjev vysloužil tvrdé odsudky nejen Bruselu, ale i Washingtonu.

Provizorní centrála

Politici tvrdí, že se zákrokem, který si vyžádal desítky zraněných, nemají nic společného, ovšem opozice tomu nevěří.

V neděli se proto v centru metropole sešlo podle odhadů až 350 tisíc Ukrajinců, kteří žádali Janukovyčův odchod. Několika stovkám demonstrantů se podařilo obsadit kyjevskou radnici.

Je mezi nimi i ruský opoziční aktivista Pjotr Verzilov, manžel vězněné členky skupiny Pussy Riot Naděždy Tolokonnikovové. "Aktivisté proměnili radnici v určité ústředí protestů," svěřil se BBC.

Boj o Ukrajinu

Opozice nabádá své stoupence z venkova, aby i oni dorazili do hlavního města.

"Tady se odehrává hlavní boj o Ukrajinu," prohlásil předseda poslaneckého klubu strany Vlast (Baťkivščyna) Arsenij Jaceňuk, blízký spolupracovník vězněné expremiérky Julije Tymošenkové.

Současně navrhl zahájit v pondělí protesty u sídla vlády. "Hlavním úkolem je demise Janukovyče, ale jejím počátkem bude odstoupení vlády."

To šéf parlamentu Volodymyr Rybak chce poklidné řešení u kulatého stolu. "Měli by k němu zasednout zástupci všech stran, aby dostali příležitost vyjádřit svůj názor," řekl ukrajinské televizi. Lídři opozice ale oznámili, že dají přednost schůzce s velvyslanci.

Aktuální situaci na Ukrajině dnes komentoval ruský prezident Vladimir Putin. Demonstrace v Kyjevě, vyvolané zastavením procesu integrace s Evropskou unií, mají podle Putina destabilizovat legitimní ukrajinskou vládu a spíš než revoluci připomínají pogrom. "Akce v Kyjevě jsou pečlivě připraveny zvenčí s cílem ovlivnit prezidentské volby v roce 2015," řekl Putin novinářům v Jerevanu, kde byl na státní návštěvě.

 

Právě se děje

Další zprávy