Zemanova první zahraniční cesta: Přátelské setkání bez zájmu veřejnosti a tentokrát bez faux pas

Radek Dragoun Radek Dragoun
Aktualizováno 5. 4. 2018 19:33
Samotné setkání hlav státu probíhalo ve velmi přátelské atmosféře. "Miloši, vítej," řekl slovenský prezident Kiska na úvod tiskové konference. Zeman si zase pochvaloval, že se cítí jako doma.
Prezidenti Miloš Zeman a Andrej Kiska
Prezidenti Miloš Zeman a Andrej Kiska | Foto: ČTK

Štrbské Pleso - Když byl během loňského prosince Miloš Zeman v Bratislavě na své poslední zahraniční návštěvě před prezidentskými volbami, poprosil svého slovenského kolegu o to, aby se jeho případná první cesta přesunula z hlavního města do Vysokých Tater. Andrej Kiska mu s radostí vyhověl i kvůli tomu, že do této oblasti jezdí desetitisíce Čechů.

Prezident byl ubytován v Grand Hotelu Kempinski, ze kterého měl pohádkový výhled na Štrbské pleso a sněhem zahalené vrcholky Tater. Oblíbená turistická destinace ale v tuto roční dobu působila poněkud ospalým dojmem jen s minimem návštěvníků.

O první zahraniční návštěvu prezidenta Zemana po jeho znovuzvolení tak nebyl mezi veřejností přílišný zájem. Nakonec ani místní často o přítomnosti vzácných hostů nevěděli. V jedné z restaurací, která je od místa konání akce vzdálená jen několik kroků, o návštěvě informoval mladou servírku až postarší pár ze zahraničí. "Věděl jsi, že tu je Zeman s Kiskou?" ptala se udiveně svého kolegy, který jen nesouhlasně zakýval hlavou.

Před samotným hotelem tak kromě novinářů oba prezidenty očekávaly jen malé skupinky překvapených turistů, kteří se podivovali nad množstvím policejních aut a uniformovaných vojáků z čestné stráže.

Samotné setkání hlav státu probíhalo ve velmi přátelské atmosféře. "Miloši, vítej," řekl slovenský prezident na úvod tiskové konference. Zeman si zase pochvaloval, že se cítí jako doma.

Český prezident během celého setkání na rozdíl od formálnějšího slovenského protějška často vtipkoval. "Andreji, znáš ten vtip o tovaryšovi?" zeptal se Zeman svého slovenského kolegy při odchodu z tiskové konference. Když Kiska s úsměvem přiznal, že nikoliv, nabídl mu, že mu ho poví při společném obědě, který následoval.

Bez skandálu

Zeman se v minulosti na Slovensku dopustil hned několika společenských přešlapů, mezi které patří například pozdní příjezd na pohřeb prvního slovenského prezidenta Michala Kováče. Tentokrát se však nic takového neopakovalo.

Došlo však na popradské pivo, o kterém se před lety vyjádřil velmi nelichotivě. "Je dobré leda tak na čištění zubních protéz, když se v něm nechají namáčet přes noc," řekl o něm tehdy. Svoje vyjádření nyní sám připomenul. "Skončilo to zbořením popradského pivovaru, takže už není důvod se této tematice věnovat," prohlásil Zeman.

Kiska mu ale oponoval a připomenul, že právě Poprad je jeho rodné město. "Mě mrzí, že jsme ho zbourali. Jako studenti jsme velmi rádi chodili na popradské pivo a neměli jsme na něj tak kritický názor jako ty," bránil ho slovenský prezident.

Únava byla na českém prezidentovi znát až v závěru programu. Do té doby, přestože ho trápí neuropatie, na kterou sám opakovaně upozorňuje, zvládl přesuny bez viditelných obtíží. A to včetně nástupu do zhruba sedmdesát let starého kočáru taženého bílými koňmi Johnnym a Zolim, který oba prezidenty ve slunném počasí provezl po okolí.

Zeman si již předtím okolní přírodu pochvaloval a připomenul, že zde byl naposledy před dvaceti lety, když se s tehdejším slovenským premiérem Mikulášem Dzurindou domlouval na rozdělení československého zlata mezi obě země.

Na další Zemanovu návštěvu již nebude Štrbské Pleso čekat tak dlouho. V říjnu se zde sejde společně s prezidenty Slovenska, Polska a Maďarska v rámci zasedání visegrádské čtyřky.

Video: Rozbij prasátko a otevři kasičku. Zeman navštívil Kisku ve Vysokých Tatrách

Rozbij prasátko a otevři kasičku. Zeman navštívil Kisku ve Vysokých Tatrách | Video: TVNOVINY.SK
 

Právě se děje

před 51 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy