Zemanovy slovenské přešlapy. Dubček "podělaný hrůzou", nečekaná otočka i kauza s letovými dispečery

Jan Menšík Jan Menšík
4. 4. 2018 19:20
Prezident Miloš Zeman v březnu započal své druhé období ve funkci hlavy státu a pro svou první zahraniční cestu si vybral Slovensko. I přes blízké vztahy obou zemí se Zeman v minulosti na návštěvě u východních sousedů dopustil několika diplomatických přešlapů.
Miloš Zeman a Andrej Kiska.
Miloš Zeman a Andrej Kiska. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman zamířil poprvé od svého znovuzvolení na oficiální zahraniční návštěvu - již tradičně na Slovensko. Naši sousedé přitom nejsou Zemanovi po jeho lednových výrocích na adresu Alexandra Dubčeka příliš nakloněni. V minulosti se však prezident dopustil i několika dalších faux-pas týkajících se Slovenska.

Letošní rok se ponese ve znamení oslav 100. výročí vzniku Československa. Oslavy zahájil prezident Miloš Zeman na Pražském hradě na začátku ledna. Ve svém projevu zavzpomínal na období společného státu Čechů a Slováků. Zeman, známý svými bonmoty a lidovými prohlášeními, v projevu řekl, že ministři, kteří v roce 1948 podali demisi, byli "blbí".

Součástí projevu byla také pasáž o někdejším prvním tajemníkovi Ústředního výboru Komunistické strany Československa Alexandru Dubčekovi. 

Zeman řekl, že Dubček patřil mezi elitáře, kteří se po okupaci Československa v roce 1968 vojsky Varšavské smlouvy "podělali hrůzou". Právě toto vyjádření na adresu jedné z hlavních postav pražského jara kritizovala řada slovenských, ale i českých osobností.

"Osobně se ohrazuji vůči expresivnímu, dehonestujícímu vyjádření prezidenta České republiky Miloše Zemana na adresu Alexandra Dubčeka. O žádném politikovi si nedělejme iluze, i ta největší osobnost měla své slabiny a slabé chvíle. Ale považuji za mimořádně nevhodné a nezdvořilé právě takovéto momenty zdůraznit ve slavnostní chvíli, a to dokonce i expresivním způsobem," reagoval na Zemanova slova tehdejší slovenský ministr kultury Marek Maďarič. 

Narušený pietní akt Kováče

Zřejmě největším diplomatickým přešlapem prezidenta a české delegace, jejíž součástí byl také exprezident Václav Klaus, byl pozdní přílet na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče, který zemřel v říjnu 2016 na selhání srdce. Češi na pietní akci dorazili až v jejím závěru. Vojáci, kteří nesli jeho rakev, se pak s ní museli zastavit na nádvoří hradu, aby mohl Zeman zesnulému politikovi vzdát úctu.

Prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček zpoždění vysvětloval špatným počasím při letu do Bratislavy. Jedním z důvodů pozdního příletu měla být podle mluvčího také špatná práce letových dispečerů. Poté, co se řídící letového provozu ohradili, se Ovčáček omluvil.

Otočka na červeném koberci

Zeman svou reakcí při přehlídce překvapil v roce 2013 tehdejšího prezidenta Slovenské republiky Ivana Gašparoviče. Při své první návštěvě v roli prezidenta během přehlídky čestné stráže nečekaně provedl na červeném koberci otočku o 180 stupňů.

Zeman tehdy chtěl zřejmě celý ceremoniál zopakovat. Po krátkém vysvětlení se obě hlavy státu otočily a společně zamířily do nedaleké budovy.

Vražda novináře Kuciaka

Vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové, která se odehrála v únoru, vyvolala na Slovensku vlnu demonstrací proti vládě. Soustrast pozůstalým vyjadřovali jak Slováci, tak i Češi, včetně významných osobností obou zemí. Prezident Miloš Zeman se k činu nevyjadřoval, učinil tak až v úterý.

Všichni významní čeští političtí představitelé se proti vraždě novináře vymezili už o den dříve. 

Zemanův nezájem o aktuální dění na Slovensku kritizovali lidé zejména kvůli jeho dlouhodobému postoji k novinářům. Zeman při setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Číně řekl, že novinářů je příliš mnoho a zavtipkoval, že by se měli likvidovat

Právě na tento rozhovor si po vraždě Kuciaka vzpomněl třeba lidovecký exministr zemědělství a poslanec Marian Jurečka. "Vtipkování Zemana s Putinem, že novináři by se měli likvidovat, dnes vidíme bohužel v praxi, když byl na Slovensku zavražděn investigativní reportér Ján Kuciak a jeho partnerka. Bylo mu 27 let. Je neuvěřitelné a nepřijatelné, že toto kdokoliv říká, natož prezident," připomněl.

Zeman má během třídenní návštěvy na programu oběd se svým slovenským protějškem, setkání s novým předsedou vlády Peterem Pellegrinim (Směr-SD) či projížďku v kočáru okolo Štrbského plesa ve Vysokých Tatrách.

Oproti minulým zahraničním návštěvám připravil Hrad prezidentovi volnější program. Všechna setkání či aktivity se vešly do druhého dne návštěvy. Podle oficiálního plánu prezidentské cesty zveřejněného na stránkách Pražského hradu je na první a třetí den naplánován pouze přílet a odlet prezidentského páru.

Video: Zemanova otočka na červeném koberci: 

Zemanova první zahraniční návštěva v roli prezidenta vedla na Slovensko. Při slavnostní přehlídce působil trochu dezorientovaně. Slovenský prezident Gašparovič zjistil, že mu český protějšek zmizel, vydal se za ním a zpátky ho "nakolejil". | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy