Zeman letí za Kiskou do Tater, podnikatele tentokrát nechá doma

Radek Dragoun Radek Dragoun
4. 4. 2018 7:32
Před pěti lety poprvé v historii letěla na Slovensko společně s hlavou státu také desítka podnikatelů.
Prezidenti Miloš Zeman a Andrej Kiska.
Prezidenti Miloš Zeman a Andrej Kiska. | Foto: ČTK

Praha - Ve středu Miloš Zeman poletí na svou první zahraniční cestu po znovuzvolení prezidentem. Stejně jako v roce 2013 se bude držet tradice a navštíví Slovensko. Jeho letadlo však nepřistane v Bratislavě, nýbrž v Popradu, odkud se pak přesune do Štrbského plesa.  

Před pěti lety poprvé v historii letěla na Slovensko společně s hlavou státu také desítka podnikatelů. Tehdejší cesta byla zaměřená především ekonomicky, Zeman na ní mluvil o společné fotbalové lize nebo o zlepšení dopravního spojení obou států. 

Něco podobného se ale letos opakovat nebude. Se Zemanem tentokrát žádní podnikatelé neletí, a ani se u příležitosti návštěvy nebude konat podnikatelské fórum jako před pěti lety.

Zemanův program začne dopoledním setkáním se slovenským protějškem Andrejem Kiskou. Následovat bude společný oběd, po němž oba prezidenti vyrazí na projížďku kočárem kolem Štrbského plesa, a pak již bez médií ochutnají slovenské speciality.

Setkání dvou protipólů

Návštěva českého prezidenta se koná nedlouho po masivních demonstracích, vyvolaných vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové, po nichž svůj post opustil expremiér Robert Fico. Právě s ním má Zeman letité přátelské vztahy. "Jsem rád, že se česká veřejnost opět rozhodla pro něj," komentoval Fico výsledky lednových prezidentských voleb.

Zeman se odpoledne setká s novým slovenským premiérem Peterem Pellegrinim, kterého Fico označil za svého osobního přítele a budoucnost strany Smer.

Naopak jednání obou prezidentů bude konfrontací výrazně odlišných politiků. Zatímco Kisku světová média označují za prozápadního politika podporujícího liberální demokracii, Zeman je zahraničními pozorovateli brán spíše jako proruský a populistický.

Zemanova slovenská faux pas

Zeman se v minulosti na Slovensku dopustil několika přešlapů. Při své první návštěvě v roli prezidenta během přehlídky čestné stráže nečekaně provedl na červeném koberci otočku o 360 stupňů, čímž překvapil i po jeho boku jdoucího tehdejšího slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče.

V roce 2016 zase společně s exprezidentem Václavem Klausem přiletěl pozdě na pohřeb bývalé slovenské hlavy státu Michala Kováče. Vojáci, kteří nesli jeho rakev, se pak s ní museli zastavit na nádvoří hradu, aby se mohl Zeman zesnulému politikovi poklonit.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se pak snažil zpoždění omluvit několika různými způsoby. Za příčinu pozdního příletu nejprve označil silný vítr v Bratislavě, poté i Řízení letového provozu, které mělo před prezidentským speciálem upřednostnit jiný let. Za toto nařčení se Ovčáček později letovým dispečerům omluvil.

 

Právě se děje

Další zprávy