První malajsijský astronaut je zpátky na Zemi

Pavel Vondra
21. 10. 2007 14:25
Jde v projektu Angkasawan o vědu, nebo jen o reklamu?
Šejch Muszafár Šukor na bajkonurském kosmodromu těsně před startem
Šejch Muszafár Šukor na bajkonurském kosmodromu těsně před startem | Foto: Reuters

Moskva/Kuala Lumpur - Po jedenácti dnech strávených v kosmu, převážně na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), se dnes na Zemi vrátil první malajsijský astronaut Šejch Muszafár Šukor.

Jak informuje agentura Reuters s odvoláním na svůj zdroj přímo v podmoskevském řídícím středisku pro kosmické lety, spolu s Muszafárem dnes v kazašské stepi přistáli i dva ruští vesmírní poutníci, velitel ISS Fjodor Jurčichin a letový inženýr Oleg Kotov.

Všichni členové posádky se prý cítí dobře, přestože kvůli technické závadě se přistávací modul mírně odchýlil od stanovené trajektorie.

Jakmile kapsule s posádkou dosedla na zem, příbuzní malajského astronauta v řídícím středisku u Moskvy začali radostí tleskat. Předtím se podle agentury ještě stačili pomodlit za jeho bezpečný návrat.

ČTĚTE VÍCE: Do vesmíru odletěl muslim. S návodem, jak najít Mekku

Vyhozené peníze?

Let prvního občana Malajsie do vesmíru je pro tuto zemi, po Singapuru v regionu jihovýchodní Asie vůbec nejrozvinutější, velkým zdrojem hrdosti.

Přistávací modul ruské vesmírné lodi Sojuz se snáší k Zemi
Přistávací modul ruské vesmírné lodi Sojuz se snáší k Zemi | Foto: Vesti

Ozývají se však i hlasy, které zpochybňují, zda náklady ve výši 105 milionů ringgitů (kolem pěti set miliónů korun), jež si projekt Angkasawan (malajský výraz pro astronauta) vyžádal, neměly být raději použity na poněkud "přízemnější" účely.

"Pokrok se nedá měřit jen tím, kolik lidí pošleme do vesmíru nebo kolik postavíme mrakodrapů," řekl například v rozhovoru pro BBC Farish Ahmad-Noor, malajsijský akademik, který působí při berlínském Centru pro moderní orientální studia.

"Myslím, že kdyby se vláda mohla pochlubit podobnými úspěchy také v oblasti tolik potřebných politických reforem, byl by to opravdový důvod k oslavám pro mnohem více Malajců. A právem."

ČTĚTE VÍCE: Malajsii je 50. Pod make-upem se ukazují vrásky

Rozhodně ne!

Šéf malajsijské státní biotechnologické korporace a poradce ministerského předsedy pro otázky vědy Ahmad Zaharuddín Idrís však skeptické hlasy rezolutně odmítá.

"Náklady na vyslání jednoho člověka do vesmíru by nikdo neměl zpochybňovat, neboť se tím naše vlast jasně přihlásila k vesmírnému programu. Je to skutečný vědecký projekt," řekl Zaharduddín v rozhovoru pro list The New Straits Times.

Chci být malajsijským Gagarinem! Šejch Muszafár Šukor během přípravy na svou vesmírnou misi v ruském Hvězdném městečku
Chci být malajsijským Gagarinem! Šejch Muszafár Šukor během přípravy na svou vesmírnou misi v ruském Hvězdném městečku | Foto: Reuters

Muszafár je vystudovaý lékař a přednáší na univerzitě. Mezi experimenty, které ve vesmíru hodlal uskutečnit, figuruje například krystalizace proteinů, mutace rakovinotvorných buněk, účinky gravitace na mikroby, ale také testování tradičních pokrmů z Malajsie, které by v budoucnu mohly rozšířit poněkud jednotvárnou stravu astronautů.

Podle Zaharuddína mají výše uvedené experimenty z vědeckého hlediska velkou hodnotu, a projekt Angkasawan proto rozhodně není pouze pokusem o vytvoření ikony pro rozbíhající se malajsijský vesmírný program.

Sám doktor Muszafár nicméně těsně před startem prohlásil, že by rád pro svou zemi sehrál podobnou roli, jakou kdysi v Sovětském svazu splnil hrdina jeho dětství Jurij Gagarin.

Družice Koreasat ještě obsahovala cizí součástky.
Družice Koreasat ještě obsahovala cizí součástky. | Foto: MoST

Čtěte také:

Soupeření o vesmír se přesouvá do Asie


 

Právě se děje

Další zprávy