Asie nabírá dech v soupeření o vesmír

Josef Tuček
22. 9. 2007 15:48
Do kosmu se chystají nové družice, na Měsíc nové roboty

Soul /Od našeho zpravodaje/ - Nevyhlášené soupeření asijských zemí o dobývání vesmíru nabývá na intenzitě. Ve hře jsou nové družice sledující Zemi a také plány na vysazení robotů na Měsíci.

V závodě o vesmír přidala do kroku Jižní Korea. Její ministerstvo pro vědu a technologii oznámilo, že příští jihokorejská meteorologická družice bude sestavena čistě z domácích součástek. Jedenáct dříve vypuštěných jihokorejských meteorologických či telekomunikačních družic bylo částečně sestaveno ze součástek z ciziny a vynášely je francouzské, americké či ruské rakety.

Přehled nad třetinou zeměkoule

Nový satelit sestavuje Vesmírný výzkumný ústav v Soulu. Bude vážit dvě a půl tuny a v létě roku 2009 má být vynesen do výšky 36 000 kilometrů. To je takzvaná geostacionární oběžná dráha. Na ní družice oběhne Zemi za stejnou dobu, jako se planeta otočí kolem své osy. Vůči pozemnímu pozorovateli se proto jeví tak, jako by se vůbec nepohybovala a stála na jednom místě. Z této výšky se dá přehlédnout přibližně třetina povrchu Země.

Země.
Země. | Foto: NASA

"Družice na této dráze umožní Koreji (míněno Jižní Koreji pozn. red.) získat všechny údaje potřebné pro meteorologické informace, aniž bychom museli spoléhat na zahraniční zdroje," pochvaloval si před novináři Lee Ki-sung, vedoucí odboru vývoje vesmírné technologie ministerstva vědy.

Podle něj bude družice schopna získávat meteorologická data z celé Asie, Tichého oceánu, Oceánie a také části východní Evropy. Získané údaje pak půjde prodat dalším zemím. Celkový vývoj družice už stál 356 miliard wongů, neboli asi osm a půl miliardy korun.

Raketodrom před dokončením

Jižní Korea už staví na svém území vlastní základnu pro start kosmických raket, které vyvíjí ve spolupráci s Ruskem. A před časem koncern Hyundai (korejská výslovnost zní "hende", či "höndö"), mimo jiné stavitel lodí a výrobce automobilů, získal zakázku na stavbu startovacího zařízení, z něhož by první raketa mohla vzlétnout do kosmu už v roce 2008.

V témže roce také poletí první Jihokorejec do vesmíru, ovšem na palubě ruské kosmické lodi.

Tím vším se Jižní Korea snaží dohonit jiné asijské státy, které už do vesmíru pronikly hlouběji.

Směr: Měsíc

Japonsko dalo svou převahu najevo právě minulý týden: Ze svého kosmodromu vyslalo výzkumnou sondu SELENE, která obkrouží Zemi a po třech týdnech dorazí k Měsíci, který bude sledovat z oběžné dráhy. (Podrobněji o japonské misi čtěte ZDE.)

Japonská raketa vynesla sondu směřující k Měsíci.
Japonská raketa vynesla sondu směřující k Měsíci. | Foto: JAXA

Své astronauty ovšem země vycházejícího slunce zatím posílala do vesmíru v amerických strojích.

Také Čína se do konce tohoto roku chystá poslat vlastní sondu k Měsíci. Kolem roku 2010 pak chce vysadit na Měsíci robotické vozítko. Čína je navíc třetí zemí na světě, která dokáže vysílat své lidi do vesmíru ve vlastních kosmických lodích.

Předběhnou evropský systém Galileo?

Čína je úspěšná i ve vypouštění družic; meteorologických, telekomunikačních i špionážních. Dokonce začíná budovat svůj satelitní navigační systém. A mohla by jej mít nakonec ještě dříve, než se Evropě podaří dořešit všechny problémy kolem její plánované družicové navigace Galileo. (Čtěte: EU dá další peníze na krachující Galileo.)

A vzadu se nechce držet ani Indie. Podobně jako Jižné Korea se i Indie snaží dohnat náskok Číny a Japonska. Své družice už Indie má, a sondu na Měsíc chce vyslat rovněž v roce 2010.

Zdá se, že nový výzkum a využití vesmíru se nevyhnutelně posouvají do asijských rukou.

 

 

Právě se děje

před 9 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy