Průlom: Soud poprvé podpořil vězně z Guantánama

gaz, Reuters
24. 6. 2008 10:00
Status "nepřátelského bojovníka" poprvé soudně zrušen
Proti věznění na Guantánamu se demontrovalo také v Istanbulu. V centru města se sešly stovky demonstrantů.
Proti věznění na Guantánamu se demontrovalo také v Istanbulu. V centru města se sešly stovky demonstrantů. | Foto: Reuters

Washington - Americký federální soud učinil v úterý průlomové rozhodnutí. Čínský Ujgur Huzaifa Parhat se stal prvním vězněm z Guantánama, který byl soudně zbaven statutu "nepřátelského bojovníka".

Soudci rozhodli, že Parhat musí být buď co nejdříve souzen nebo propuštěn, nebo odeslán do jiné země. Informuje o tom agentura Reuters.

Pentagon tvrdil, že Parhat byl vycvičen separatistickou ujgurskou skupinou Východoturkestánské islámské hnutí, která je napojena na Al-Káidu. Jeho právníci namítali, že neexistují žádné důkazy o tom, že by byl skutečně členem této skupiny, a soud jim dal zapravdu.

Ujgurové. Ilustrační foto
Ujgurové. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Soudci rovněž upozornili, že v návaznosti na nedávný přelomový verdikt Nejvyššího soudu, který potvrdil, že vězňové z Guantánama mají právo na habeas corpus, tedy smějí u soudu zpochybnit své zadržení, může Parhat nyní požádat o to, aby byl propuštěn.

Západočínská provincie Sin-ťiang, ve které žije osm milionů muslimských Ujgurů, je podobně jako sousední Tibet násilně "počínšťována", což se mnoha obyvatelům nelíbí.

Působí zde proto separatistické teroristické skupiny, které nyní Peking obviňuje z přípravy atentátů na nadcházejících letních olympijských hrách. Většina Ujgurů však požaduje autonomii, nikoli nezávislost.

Čtěte více: Na olympiádě hrozily únosy sportovců. Čína zatkla gang

Spojené státy nemohou Parhata, který tvrdí, že právě Peking je jeho nepřítelem, poslat zpět do Číny. Bojí se, že by tam mohl být mučen stejně jako několik dalších Ujgurů, kteří jsou mezi 270 vězni zbývajícími na Guantánamu.

Parhatův případ je první, o kterém začal odvolací soud ve Washingtonu jednat. O zrušení statutu "nepřátelského bojovníka" však zažádalo více než 190 vězňů držených na ostrově.

Pentagon se tak musí urychleně začít zabývat tím, co s nimi po případném vyhovujícím rozhodnutí soudů udělá.

 

Právě se děje

Další zprávy