Na olympiádě hrozily únosy sportovců. Čína zatkla gang

gaz
10. 4. 2008 12:57
Peking: Šlo o ujgurské separatisty ze Sin-ťiangu
Olympiádu budou chránit zvláštní paravojenské jednotky.
Olympiádu budou chránit zvláštní paravojenské jednotky. | Foto: Reuters

Peking - Čínské úřady oznámily, že rozbily již druhý gang, který plánoval útoky na letních olympijských hrách v Pekingu.

Stejně jako ten první, o kterém Peking informoval dříve, prý pocházel ze západočínské provincie Sin-ťiang, kde operují separatističtí povstalci.

Podle mluvčího ministerstva pro veřejnou bezpečnost Wu Che-pchinga bylo mezi 26. březnem a 6. dubnem zatčeno 35 lidí. Jejich cílem mělo být unášet sportovce, zahraniční reportéry a další návštěvníky her.

"Tento násilný teroristický gang hodlal mezinárodním incidentem poškodit pekingské olympijské hry," prohlásil Wu na tiskové konferenci.

Před měsícem Čína oznámila, že zmařila útok separatistů na letadlo. Členové jiného gangu, který údajně chtěl útočit na olympiádě, byli zadrženi v lednu. 

Foto: Aktuálně.cz

Otázkou je, nakolik je možné čínským úřadům věřit. Mohou totiž svými tvrzeními sledovat podobné cíle jako v případě obvinění Dalajlámy z rozpoutání násilných protestů v Tibetu.

Čtěte také: Dalajláma podporuje teror v Tibetu, stěžuje si Čína

Východní Turkestán

Ačkoliv je provincie Sin-ťiang ohniskem podobného neklidu jako Tibet, na titulních stránkách novin se objevuje zřídka. Nespokojenost tamních obyvatel má však podobný původ jako v Tibetu.

Obyvatelé si stěžují na hrubé potlačování místních  kulturních zvyků a hromadnou imigraci čínských Hanů z východu. Cílem úřadů je totiž počínštění provincie.

Moc čínských vládců zde byla v historii omezená, což se začalo měnit po nástupu komunismu na konci čtyřicátých let. Původními obyvateli jsou muslimští Ujgurové, mezi kterými je i dost takových, kteří by zde rádi vyhlásili samostatný stát pod názvem Východní Turkestán.

Minulý měsíc se podle agentury AFP přibližně 1000 obyvatel města Chotan střetlo s policisty poté co, na policejní stanici zemřel místní obchodník a úřady rozkázaly ženám změnit tradiční způsob nošení šátků.

Ujgurským náboženstvím je islám.
Ujgurským náboženstvím je islám. | Foto: Reuters

Neslyšné granáty

Mnozí Ujgurové jsou k informacím o teroristech plánujících útoky na olympiádě skeptičtí.

Například razie v bytovém komplexu Šťastná zahrada ve městě Urumči, o které na konci ledna Peking informoval, se údajně vůbec neuskutečnila.

"Ne, ne, ne. Nic takového tu nebylo. Je to nesmysl," řekl AFP jeden z místních obyvatel.

"Je to klidné místo. Každý by si něčeho takového všiml," potvrzuje jeho slova sousedka.

Podle oficiálních údajů měli být dva ze separatistů, kteří na policii házeli granáty, při akci zabiti a dalších 15 zatčeno. 

Politické cíle

Nicolas Bequelin z čínské sekce organizace Human Rights Watch se domnívá, že by si Peking existenci teroristické buňky pravděpodobně nevymyslel. Podle něj však kvůli politickým cílům neklade rozdíl mezi běžnou kriminalitou a teroristickými činy.

Ujgurská exilová představitelka Rebija Kadirová naopak minulý měsíc (tedy ještě před informacemi o rozbití druhého gangu) prohlásila, že jsou čínská obvinění z teroristických útoků na olympiádu lživá.

"Skutečným cílem čínské vlády, je zorganizovat teroristický útok, aby si mohla tvrdě došlápnout na ujgurský lid," prohlásila ze svého exilu ve Spojených státech.

Podle oficiálních statistik došlo za poslední dvě desetiletí v Sin-ťiangu k více než 260 teroristickým útokům.   

 

Právě se děje

Další zprávy