reklama
 
 

Zajatci z Guantánama se budou smět bránit u soudů

12. 6. 2008 21:38
Nejvyšší soud zasadil ránu Bushově administrativě

Washington - Osoby, které americká armáda coby předpokládané teroristy a nepřátelské bojovníky zadržuje v zajateckém táboře na Guantánamu, mají právo odvolávat se proti svému někdy i mnohaletému věznění u amerických federálních soudů.

Rozhodl o tom ve čtvrtek americký Nejvyšší soud. Agentura Reuters verdikt nejvyššího justiční orgánu v USA označuje za těžkou ránu administrativě prezidenta George Bushe.

Bush během návštěvy Itálie prohlásil, že s rozhodnutím nesouhlasí, bude se jím ale řídit. Dal zároveň najevo, že po prostudování verdiktu se rozhodne, zda bude třeba navrhnout změnu zákona tak, aby byli američtí občané co nejlépe chráněni.

Soudci nejtěsnějším poměrem hlasů (5:4) zvrátili předchozí verdikt, který potvrzoval platnost zákona přijatého tehdy republikány ovládaným Kongresem v roce 2006 a upírajícího osobám podezíraným z terorismu tradiční právo habeas corpus, jež zakazuje zadržovat kohokoli bez soudního rozhodnutí.

„Trváme na tom, že stěžovatelé mají nárok na privilegium habeas corpus," napsal soudce Anthony Kennedy v 70stránkovém rozkladu k rozhodnutí soudu.

Podle Kennedyho Kongres nedokázal zajistit zajatcům na Guantánamu adekvátní alternativu za jim upřené tradiční právo. Omezená možnost dožadovat se nápravy u odvolacího soudu ve Washingtonu namísto federálních oblastních soudů, jak je běžné, byla soudci shledána jako nedostatečná.

Podle Kennedyho se ale soudci nezabývali tím, zda má americká administrativa vůbec právo zajatce na Guantánamu zadržovat.

V současné době v zajateckém táboře na americké vojenské základně na Kubě vojáci zadržují na 270 osob podezíraných z aktivního členství v Al-Káidě či Talibanu. 

 

autor: Red Zah, Reuters | 12. 6. 2008 21:38

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama