Ankara/Istanbul - Protivládní nepokoje v Turecku trvají už dva týdny.
Ani noc na čtvrtek se nenesla v poklidném duchu a v Ankaře policie pacifikovala demonstranty slzným plynem. Dopoledne se navíc objevily zprávy, že zemřel pátý člověk.
Premiér Recep Tayyip Erdogan znovu zopakoval, že nehodlá ustoupit. A těm, kteří už dva týdny stanují v istanbulském parku Gezi, poslal "poslední varování".
"Gesto dobré vůle"
Místopředseda jeho Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) Hüseyin Celik se ale snaží napjatou situaci uklidnit a přišel s "gestem dobré vůle".
Naznačil, že o osudu parku, kvůli němuž masové protesty odstartovaly, by mohli lidé rozhodnout v místním referendu. "V demokraciích se počítá pouze vůle lidu," citovala ho agentura Reuters.
Jablkem sváru byl na samotném počátku kontroverzní developerský projekt, v jehož rámci měl být park Gezi vykácen. Kritici tvrdí, že kvůli stavbě by největší turecké město přišlo o jednu z posledních zelených ploch.
S marxisty nevyjednáváme
Erdogan se - tvrdým výrokům navzdory - ve středu sešel se šestnáctičlennou delegací, ve které byli podle agentury Anatolia akademici, umělci a studenti.
Hnutí Platforma Taksim, které organizuje protesty v Istanbulu, ale uvedlo, že zúčastnění nezastupovali demonstranty. "Premiér rozlišuje mezi ekology a marxistickými extremisty," odmítl výtky jeho poradce Ibrahim Kalin.
Dodal, že lidé, kteří házejí na policii kameny a zápalné lahve, jsou pouzí výtržníci, kteří by nebyli považování za "pokojné demonstranty" ani na Západě.
Bitva o Taksimské náměstí:
Máte 24 hodin
Kritizovaný předseda vlády ale podle tureckých médií ministru vnitra nařídil, aby protesty do 24 hodin ukončil. "Ti, kteří budou provokovat a zůstanou v parku, budou čelit policii," varoval Celik.
To, co začalo jako rozepře o stromy, ale stále více zasahuje do politiky. K lidem, kteří si postavili stany v parku Gezi, se připojily více než dvě desítky opozičních poslanců. Chtějí tak zabránit případnému policejnímu zásahu.
Dvoutýdenní protesty si navíc vyžádaly pátou oběť. V nemocnici v Ankaře zemřel Ether Sarisuluk, který 1. června utrpěl při střetech s policisty vážná zranění hlavy.
Z rockové hvězdy psancem
Erdoganův nekompromisní postoj navíc poškodil jeho obraz v zahraničí, a to nejen v zemích Evropské unie, ale - jak napsala agentura Reuters - i v zemích arabského jara.
Zatímco před dvěma lety byl vnímán takřka jako rocková hvězda, nyní už ho lidé v tak zářivých barvách nevidí.
"Teď ho vidí jako stoupence Muslimského bratrstva," upozorňuje například egyptský aktivista Chálid Davúd na Erdoganovy údajné snahy o znovuzavedení diktatury založené na náboženství.
To Tunisan Hammá Hammaní nejde pro ostřejší slovo daleko a o tureckém premiérovi hovoří jako o diktátorovi. "Nijak se neliší od bývalých vůdců v Egyptě a Tunisku," je přesvědčen.
Není tomu přitom tak dávno, co byl Recep Tayyip Erdogan dáván jako příklad politika, který dokázal zkombinovat islám s demokracií a prosperitou.