Lhasa/Londýn - Počet mnichů, kteří se pokusili upálit na protest proti čínské okupaci Tibetu, přesáhl stovku.
Exilová vláda v Indii potvrdila, že v noci zemřel mnich, jenž se ve středu zapálil v nepálské metropoli Káthmándú.
Podle lidskoprávní organizace Free Tibet číslo přesáhlo 100 počátkem února, ovšem na potvrzení o pravděpodobně stém pokusu se čekalo déle než týden.
Důvodem prodlevy jsou přísná opatření čínské vlády, která místní obyvatele trestá za poskytování jakýchkoli informací o protestech.
"Tento smutný milník by měl zahanbit čínské úřady, které jsou za něj zodpovědné, a světové vůdce, kteří zatím v odpovědi na pokračující krizi v Tibetu neprokázali žádný vůdčí potenciál," uvedla ředitelka organizace Free Tibet.
Z více než stovky mnichů, kteří se pokusili upálit, jich podle International Campaign for Tibet zemřelo přes osmdesát.
Peking štědře odměňuje za informace
První pokus o sebeupálení proběhl v roce 2009, dramaticky jich začalo přibývat loni.
Kromě Nepálu, kam se Tibeťané často uchylují před útlakem čínské vlády, zaznamenali několik pokusů o sebeupálení i v Indii, kde od roku 1959 sídlí tibetská exilová vláda.
Čína v reakci na tento druh protestů tlačí na Nepál, jenž je podle ní k tibetským uprchlíkům příliš vstřícný. Snaží se také o maximální informační embargo.
Free Tibet dále uvádí, že i za nepřímou účast na protestech můžou odsouzení dostat až desetiletý trest vězení. Na podněcování k protestům je pak pohlíženo jako na vraždu. Toto odsouzení se podle organizace v současné době týká muže s odloženým trestem smrti a několika dalších, kteří si odpykávají třináctiletý trest.
Těm, kteří poskytnou informace vedoucí k zastavení protestů, navíc nabízí čínská vláda finanční odměny šedesátkrát vyšší, než je průměrný roční plat v Tibetu, uvádí Free Tibet s odvoláním na organizaci Tibet Watch.