Prosadila už souhlas parlamentu k brexitu. Britská aktivistka znovu vyhrožuje vládě

ČTK ČTK
14. 7. 2019 15:06
Britská aktivistka Gina Millerová, která se snaží zabránit neřízenému brexitu, chce zažalovat vládu, pokud se nástupce v premiérském křesle po odcházející ministerské předsedkyni Therese Mayové pokusí obejít parlament při prosazování odchodu z Evropské unie bez dohody. Napsal to zpravodajský server BBC.
Gina Millerová.
Gina Millerová. | Foto: Reuters

Investiční manažerka a filantropka Millerová již v minulosti u soudu uspěla s požadavkem, aby vláda musela mít k zahájení jednání o odchodu země z EU souhlas parlamentu.

V rozhovoru s televizí Sky News Millerová řekla, že se nesnaží zastavit brexit, ale že bojuje za suverenitu parlamentu. Zastánci důrazné odluky od Bruselu včetně některých poslanců ale její aktivity kritizují s tím, že není možné využívat soudy ke svázání zákonodárců.

Většina členů dolní komory parlamentu totiž nesouhlasí s možným odchodem z unie bez dohody, což teoreticky znamená, že nový premiér takové řešení nebude schopen prosadit.

Kandidáti na premiéra, kterými jsou bývalý ministr zahraničí Boris Johnson a současný šéf diplomacie Jeremy Hunt, shodně tvrdí, že se chtějí na odchodu s Bruselem dohodnout, ale že se země zároveň musí připravit na možnost nedohody. Zatímco Hunt jasně odmítl, že by se v případě odchodu bez dohody pokusil parlament obejít, Johnson to nevyloučil. Nyní za to Johnson čelí kritice.

Média spekulují, že případnou patovou situace v parlamentu by bylo možné vyřešit tím, že příští premiér by na podzim ukončil aktuální schůzi, která začala před dvěma lety, a začátek nové by záměrně odložil tak, aby Británie z EU i proti vůli poslanců odešla 31. října bez dohody.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Labouristé pozastavili členství expředsedy Corbyna, důvodem je antisemitismus

Britští labouristé pozastavili členství svému bývalému předsedovi Jeremymu Corbynovi kvůli jeho komentářům k úřední zprávě, podle níž se tato opoziční strana za Corbynova vedení nedokázala vypořádat s antisemitismem ve svých řadách. Podle zprávy taková selhání navíc zavinila nezákonné obtěžování a diskriminaci. Nový vůdce labouristů Keir Starmer se za to ve čtvrtek omluvil, zatímco Corbyn zprávě vyčetl, že problém z politických důvodů zveličuje.

Corbyn má po dobu vyšetřování pozastavené členství ve straně a v jejím poslaneckém klubu, a to kvůli svým vyjádřením a neochotě je následně odvolat, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vyjádření labouristů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy