Nic dobrého pro strůjce brexitu. Britské deníky hodnotí nové lídry EU

ČTK ČTK
3. 7. 2019 11:24
Britské deníky po úterní dohodě summitu Evropské unie o obsazení hlavních postů v unijních institucích zkoumají názory navržených politiků na odchod Británie z evropského bloku. Budoucí předseda Evropské rady Charles Michel i možná příští šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v minulosti brexit i jeho strůjce kritizovali. List Financial Times ale podotýká, že dvojice se rozchází v pohledu na brexit bez dohody.
Charles Michel.
Charles Michel. | Foto: Reuters

Michela označují Financial Times za jednoho z nejhlasitějších kritiků způsobu, jakým se britští politici s výsledkem tři roky starého referenda o členství v EU vypořádávají. "Tohle rozhodnutí je de facto určitá forma černé díry. Co bude dál? Nemají ani dost odvahy na to, aby vedli a řekli, jaký bude kurz," řekl deníku belgický premiér v červenci 2016.

Německá ministryně obrany zase tábor politiků podporujících brexit v minulosti označila za populisty a jejich sliby za prázdné, píše deník The Guardian. "Slibovali, že Británie bude mít z brexitu prospěch. Dnes je jasné, že brexit je prohrou pro všechny," uvedla v loňském roce.

Von der Leyenová se ale zároveň hlásí k trpělivému přístupu německé kancléřky Angely Merkelové v rámci vyjednávání s Londýnem a varuje před "nepředvídatelnými důsledky" brexitu bez dohody. Michel se naopak přiklání k tvrdší linii francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a letos se nechal slyšet, že brexit bez dohody by nebyl nejhorším vyústěním. "Alespoň by bylo víc jasno," řekl.

"Dvojice bude muset sladit své rozdílné pocity při přebírání otěží brexitových vyjednávání, přičemž na ně podle všeho čeká období mimořádných turbulencí ve vztazích mezi Británií a EU. V mnoha ohledech by jejich vliv na Británii mohl být větší než u jakýchkoli předchozích lídrů evropského projektu," píší Financial Times.

Zároveň však není jasné, zda Michel s von der Leyenovou vůbec zasáhnou do probíhající první fáze brexitového procesu. Německá politička by v případě schválení své nominace v Evropském parlamentu nastoupila do čela komise 1. listopadu a končící belgický premiér vystřídá šéfa unijních summitů Donalda Tuska o měsíc později, přičemž aktuálním termínem britského odchodu je 31. říjen. V okamžiku jejich nástupu do nových funkcí by tedy brexit bez dohody už mohl být skutečností.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Francie hlásí první výskyt koronaviru v Evropě, má dva nakažené

Ve Francii se objevily dva případy nákazy novým koronavirem, který byl zaznamenán na konci loňského roku v Číně a jemuž podlehlo již nejméně 26 lidí. Jedná se o první výskyt viru v Evropě. Podle francouzského ministerstva zdravotnictví, které informaci potvrdilo, se zřejmě budou objevovat i další případy.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy