Britská vláda se postavila za velvyslance, který v depeších kritizoval Trumpa

ČTK ČTK
9. 7. 2019 6:52
Vláda britské premiérky Theresy Mayové plně stojí za velvyslancem ve Spojených státech, jehož v pondělí ostře zkritizoval prezident Donald Trump. Washington podle něj již nebude spolupracovat s ambasadorem Kimem Darrochem, který ve svých uniklých depeších mimo jiné nazval Trumpa neschopným. Úřad Mayové podle britských médií označil informační únik za nešťastný, výzvy k odvolání velvyslance však vyslyšet nehodlá.
Foto: ČTK

Obsah diplomatických depeší, který zveřejnil nedělník Mail on Sunday, vyvolal na obou stranách Atlantiku kritické reakce. Velvyslanec Darroch za poslední dva roky do Londýna mimo jiné vzkázal, že prezident Trump je "nestabilní" a "neschopný" a že nevěří na možnost zlepšení jeho vlády.

Trump v pondělí oznámil, že jeho administrativa s Darrochem již nebude jednat a že v USA nemá dobrou pověst.

"Jasně jsme USA sdělili, jak nešťastný tento únik je. Zveřejněné selektivní úryvky neodrážejí blízkost našeho vzájemného vztahu a úctu, v níž jej chováme," prohlásil podle britských médií mluvčí Mayové v reakci na Trumpova slova. Dodal nicméně, že Darroch má i nadále podporu ministerské předsedkyně.

Někteří britští politici se však staví k vrcholnému diplomatovi kritičtěji. Šéf britské diplomacie Jeremy Hunt dal v pondělí najevo nesouhlas s některými názory v uniklých zprávách. Trumpovi blízký vůdce Strany pro brexit Nigel Farage, která jasně ovládla květnové evropské volby, přímo vyzval k odvolání velvyslance. Ministr obchodu Liam Fox, který mířil na pondělní setkání s Trumpovou dcerou Ivankou s plánem omluvit se za únik depeší, prohlásil, že názory z Darrochových depeší neodrážejí názory vlády.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy