Čtyři písmena děsí Koreu. Co víme o infekci MERS

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 6. 2015 13:27
Koronavirus MERS zabil v Jižní Koreji už deset lidí, více než stovka dalších se nakazila. S čím vlastně Jihokorejci bojují? Otázky a odpovědi.
Dezinfekce jihokorejského vlaku.
Dezinfekce jihokorejského vlaku. | Foto: Reuters

Soul - Jihokorejce děsí neviditelný zabiják jménem MERS. Smrtící infekční onemocnění, jemuž podlehnou tři až čtyři z deseti nakažených.

Neexistuje proti němu lék ani vakcína - zabírá jedině prevence.

Jihokorejské úřady ve čtvrtek oznámily, že počet lidí, které infekce zabila, stoupl na deset. Nakažených je už nejméně 122.

Jak velkou je MERS hrozbou? Dá se srovnat třeba s ebolou? Projděte si odpovědi na nejdůležitější otázky.

Co znamená zkratka MERS?

Celým názvem The Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus (MERS-CoV). Jde o obalený jednovláknový RNA virus, který spadá do podčeledi koronavirů (lipidový obal má tvar sluneční korony).

Virus vyvolává vážná respirační onemocnění - zápaly plic a záněty průdušek, často doprovázené vážnými komplikacemi. Ve 30 až 40 % končí průběh onemocnění smrtí pacienta.

Na člověka se nákaza přenesla pravděpodobně z velbloudů.

Poprvé byl MERS identifikován, izolován a pojmenován v roce 2012 v Saúdské Arábii. Od té doby se jeho ohniska vcelku pravidelně objevují převážně v oblasti Arabského poloostrova. Současná korejská epidemie se do země dostala právě odtamtud.

Jak vážná je situace v Koreji?

Vážná, nikoliv však kritická, tvrdí experti. 

Jde o nejhorší epidemii viru MERS mimo oblast Blízkého východu.

Celkový počet infikovaných vzrostl na 122, obětí je podle informací ze čtvrtka deset (Jižní Korea má 48,8 milionu obyvatel).

Pokud by nebyla přijata přísná bezpečnostní opatření, mohla by se však epidemie začít šířit geometrickou řadou. Právě toho se Korejci nejvíce bojí.

Rapidní nárůst počtu nakažených, případně mrtvých by navíc vyvolal paniku, která může paralyzovat například metropoli Soul a způsobit nedozírné ekonomické škody.

Čím chtějí Korejci šíření viru zabránit?

Epidemii lze zastavit jedině důslednou izolací nakažených a o to se Korejci pokoušejí.

Do karantény bylo umístěno přes 3800 lidí.

Z preventivních důvodů bylo uzavřeno 2400 škol a dalších institucí, včetně 22 univerzit.

Policisté na letištích a u vstupu do klíčových institucí měří teplotu a provozovatelé každou noc kompletně dezinfikují všechny dopravní prostředky.

Ruší se hromadné sportovní a kulturní akce, lidé na ulicích chodí s rouškami.

Jak epidemie začala a jak rychle se šíří?

Doba od proniknutí viru do těla nakaženého do projevu prvních příznaků se liší případ od případu.

Z dostupných informací, které shromáždila Světová zdravotnická organizace, se nemoc nejčastěji projeví 5 až 6 dní po expozici. Jsou však zdokumentovány i případy, kdy inkubační doba činila jen dva nebo naopak až 14 dní.

"Pacientem nula" v Jižní Koreji byl podnikatel, který se na konci května vrátil z arabského poloostrova. Když se u něj objevily první příznaky, vyhledal lékařskou pomoc.

Než mu však byla stanovena správná diagnóza, stačil byznysmen nakazit několik členů zdravotnického personálu. Jeho prostřednictvím se pak MERS šířil dál.

Koronavirus MERS
Koronavirus MERS | Foto: Reuters

K 28. květnu úřady evidovaly 7 nakažených pacientů, 1. června 18 nakažených a jednu oběť.

5. června už 41 nakažených a čtyři oběti, 9. června 95 nakažených a 7 mrtvých. Pro srovnání - v případě epidemie eboly v západní Africe lékaři nové případy nestíhali ani počítat. Každý den jich byly z mnoha míst hlášeny desítky.

Jaké mají nakažení lidé příznaky?

Mezi první a nejtypičtější příznaky, které však lze snadno zaměnit za jiná onemocnění, patří především horečka, kašel a dušnost. Později (v řádu hodin) se může přidat ještě průjem a zvracení.

V mnoha případech se pak zdravotní stav nakažených dále zhoršuje; přidává se zápal plic, průdušek a nakonec selhání ledvin. Tři až čtyři z deseti nakažených umírají.

Ti, u nichž se komplikace neobjeví, se naopak rychle uzdraví, i bez odborné pomoci. Byly prokázány případy, kdy se nákaza koronavirem MERS neprojevila vůbec (nakažený byl pouze hostitelem).

Nejtěžší je průběh infekce u malých dětí, seniorů a chronicky nemocných. Ti také nejčastěji umírají.

Jak infekční virus je?

Mechanismus nákazy virem MERS zatím nebyl přesně objasněn. Zdá se však, že se šíří kontaktem s nakaženým, dotykem kontaminovaných předmětů nebo kapénkami.

Nejúčinnější prevencí je časté a důkladné mytí rukou a nošení obličejové roušky. Před umytím rukou se nedoporučuje dotýkat se úst, nosu ani očí. Infekčnost viru je ale mnohem menší než třeba u eboly.

Dá se MERS léčit?

Medicína v současné době nedisponuje žádným lékem, který by na virus účinně zabíral. Lékaři tedy volí symptomatickou léčbu, v případě potřeby jsou podporovány základní životní funkce.

K dispozici zatím není ani žádná očkovací látka.

Hrozí světu pandemie?

Odborníci ujišťují, že rozšíření nákazy do celého světa nehrozí.

Aby se mohl virus šířit pandemicky, potřebuje schopnost infikovat oběť snadno a rychle. MERS je však primárně onemocněním zvířat a u člověka takovou schopnost - zatím - nemá. 

 

Právě se děje

Další zprávy