Korea bojuje se smrtící infekcí, dezinfikuje letadla i vlaky

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
Aktualizováno 9. 6. 2015 11:29
Úřady kvůli koronaviru MERS zavřely tisíce škol, na 2500 lidí je v izolaci.
Jihokorejští zdravotníci pečují o pacienta nakaženého koronavirem MERS.
Jihokorejští zdravotníci pečují o pacienta nakaženého koronavirem MERS. | Foto: Reuters

Soul - V Jižní Koreji se šíří nákaza MERS. Koronavirus stál život sedm lidí, bezmála sto dalších je nakaženo.

Soul už nechal dočasně uzavřít přes 2200 škol, podle informací agentury Reuters je mezi nimi i dvacítka univerzit.

Žáci v základní škole v jihokorejské metropoli Soulu nosí ze strachu z nákazy roušky přes obličej.
Žáci v základní škole v jihokorejské metropoli Soulu nosí ze strachu z nákazy roušky přes obličej. | Foto: Reuters

Zatímco v pondělí jihokorejské úřady oznámily 23 nových případů nákazy, v úterý jich na seznam přidaly pouze osm. Poslední obětí je podle ČTK osmašedesátiletá žena, která se dostala do kontaktu s jedním pacientem v soulské nemocnici. V karanténě je okolo 2500 lidí.

Žena, u níž se objevily příznaky koronaviru MERS, v karanténní zóně nemocnice v Soulu.
Žena, u níž se objevily příznaky koronaviru MERS, v karanténní zóně nemocnice v Soulu. | Foto: Reuters

Jižní Korea má největší počet případů infekce MERS mimo oblast Blízkého východu. Do země nákazu zavlekl v květnu jeden z místních podnikatelů po návštěvě blízkovýchodních zemí.

Kontroly provádí i Hongkong

Země přijala celou řadu bezpečnostních opatření, tělesnou teplotu lidí nechává kontrolovat na úřadech či ve školách. Zaměstnanci společností dezinfikují vlaky i letadla.

Zaměstnanci dezinfikují vnitřek vlaku ve stanici v jihokorejském Soulu.
Zaměstnanci dezinfikují vnitřek vlaku ve stanici v jihokorejském Soulu. | Foto: Reuters

Kontroly provádí na letištích například i Hongkong. Zároveň vydal doporučení, aby lidé do Jižní Koreje necestovali, pokud to není nezbytně nutné. Jedná se o takzvané "červené varování", na stupnici tří je uprostřed.

"Vydat jasnou zprávu je v této fázi něco, co vláda Hongkongu považuje za nutné," řekl jeden z předních představitelů Carrie Lam.

Kontrola teploty pasažérů letadla, které dorazilo z Jižní Korey do Hongkongu.
Kontrola teploty pasažérů letadla, které dorazilo z Jižní Korey do Hongkongu. | Foto: Reuters

V provincii Kjonggi, která obklopuje metropoli Soul, už přes tři desítky nemocnic nabízejí, že přijmou každého, kdo vykazuje symptomy spojované s koronavirem.

"Bojujeme tu dvě války. Válku proti nemoci a válku proti strachu," řekl tamní guvernér Nam Kyung-pil.

Jihokorejští vojáci u vstupu na ministerstvo obrany kontrolují tělesnou teplotu návštěvníků.
Jihokorejští vojáci u vstupu na ministerstvo obrany kontrolují tělesnou teplotu návštěvníků. | Foto: Reuters

S Jihokorejci už na společné misi začala pracovat i Světová zdravotnická organizace (WHO). Doporučení necestovat do země ale WHO nevydala. Výlety přesto ruší tisíce turistů, napsala agentura Reuters.

Čínští turisté dorazili ze Soulu do Hongkongu.
Čínští turisté dorazili ze Soulu do Hongkongu. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy