Nenápadný "bůh války“ na Ukrajině. Před smrtícím nábojem je těžké se skrýt

Blahoslav Baťa Blahoslav Baťa
25. 4. 2023 14:00
Náboj pro houfnice ráže 155 mm je jednou z nejžádanějších dělostřeleckých municí v současné válce na Ukrajině. Spojené státy jich podle časopisu Time dodaly na Ukrajinu už více než 1,5 milionu kusů, ale Kyjev stále žádá o další.
USA zvyšuje výrobu dělostřeleckých granátů pro Ukrajinu, pomáhají roboti | Video: Associated Press

I přes to, že mediální pozornost se upírá na sofistikované a moderní systémy typu HIMARS, klasické dělostřelectvo složené z tažených a samohybných houfnic zůstává i v aktuální ruské invazi "bohem války". A na první pohled nenápadný náboj je pro Ukrajince ve výsledku naprosto klíčový.

"Náboje ráže 155 mm a podobné sovětské náboje ráže 152 mm jsou tak oblíbené, protože poskytují správnou rovnováhu mezi dostřelem a velikostí bojové hlavice," tvrdí Ryan Brobst, analytik Nadace na obranu demokracie. "Pokud máte příliš malý náboj, nezpůsobí dostatečné škody. Pokud máte větší střelu, nemůžete ji nutně vystřelit tak daleko. Tohle (náboj ráže 155 mm) je pak zlatá střední cesta, a proto se tak hojně používá," říká Brobst.

Každý náboj určený pro děla typu houfnice je dlouhý asi 60 centimetrů a váží přibližně 45 kg. Střely o průměru 155 milimetrů pak mohou být naplněny vysoce výbušným materiálem, mohou využívat přesný naváděcí systém, prorážet pancíř nebo mohou být vysoce tříštivé.

Jako první vyvinuli náboj ráže 155 mm Francouzi. "Reagovali tím na rozsáhlé zákopové boje během první světové války. První verze obsahovaly i střely naplněné bojovým plynem," uvedla pro agenturu AP historička z amerického velitelství pro munici armády Keri Pleasantová.

Američané ve válce v Koreji pak náboj upravili tak, že byl schopný nést kazetovou munici. "Náboj obsahoval 88 kusů submunice, která byla rozptýlena na velké ploše a ničila vozidla, vybavení a personál," dodala Pleasantová.

Nepřítel se těžko před střelami skryje

Houfnice používané při současných bojích na Ukrajině mohou zasáhnout cíle vzdálené 24 až 32 kilometrů v závislosti na použitém typu náboje a palebném systému. Jsou podle serveru Time oblíbené u pozemního vojska, protože dovedou likvidovat z relativního bezpečí nepřítele. "Protivníkovi se nedostane žádné varování, že se střela blíží. A je těžší se před nimi skrýt, když začnou padat shora, což je činí vysoce smrtícími," řekl analytik Brobst.

Podle ukrajinské poslankyně Oleksandry Ustinové se na Ukrajině denně vystřelí 6 až 8 tisíc nábojů ráže 155 mm. Rusové pak ze svých houfnic podle členky ukrajinského výboru pro válečný dohled vypálí 40 tisíc střel.

Pentagon uvádí, že poslal Ukrajině od začátku války více než 160 houfnic ráže 155 mm. K nim pak více než 1,5 milionu nábojů, více než 6 a půl tisíc přesně naváděných nábojů a více než 14 tisíc dálkově řízených protipancéřových min (RAAM). To je v podstatě střela ráže 155 mm naplněná čtyřmi minami, které se rozptýlí na zemi a mohou vyřadit ruský tank, pokud přes ně přejede.

Houfnice poskytly i další země a Kyjev stále žádá o další. V loňském roce ukrajinští představitelé požadovali až tisíc houfnic, aby mohli zatlačit ruské síly zpět. "Ukrajina se nyní připravuje na velkou protiofenzívu a bude pravděpodobně potřebovat vypálit sedm a devět tisíc střel ráže 155 mm denně," uvedl na akci German Marshall Fund ve Washingtonu poslanec ukrajinského parlamentu Jehor Černěv.

Musíme pálit hluboko do ruských pozic. Naše houfnice ale nestačí, říká ukrajinský voják:

Ukrajinská jednotka u Bachmutu pálí na ruské pozice houfnicemi D-30, jejichž dostřel se pohybuje kolem 15 kilometrů. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy