Vyjednávání se však britské ministerstvo zahraničí nevzdalo. Írán poprvé naznačil cestu, která by mohla celou záležitost vyřešit.
"Londýn musí potvrdit, že vojáci byli zadrženi v íránských teritoriálních vodách," řekl agentuře Reuters íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí. Zároveň zopakoval, že jediná žena mezi vojáky bude propuštěna, "jak jen to bude možné".
Británie: v žádném případě
Velká Británie s tím zásadně nesouhlasí. Mluvčí ministerstva zahraničí sdělil, že Londýn chce incident řešit i v Radě bezpečnosti OSN. Zatím čeká na podrobnosti případné schůzky s námořníky. Írán přislíbil, že dovolí setkání mezi nimi a britskými diplomaty.
"Nikdo by neměl pochybovat o tom, jak je celá záležitost vážná," řekla britská ministryně zahraničí Margaret Beckettová
Šéf íránské diplomacie Mottakí odmítl, že by krize mohla ještě více eskalovat. Podle něj mohli námořníci jednoduše udělat chybu. "Mohlo to být přirozené porušení pravidel, oni se nebránili.," dodal.
Írán tvrdí, že britští námořníci byli zadrženi asi půl kilometru uvnitř íránských teritoriálních vod. Británie naopak prohlašuje, že byli zhruba tři kilometry od pomyslné hranice, tedy v iráckých vodách.
"Je těžké pochopit legitimní důvod pro změnu souřadnic," řekl na tiskové konferenci v Londýně viceadmirál Charles Style s tím, že Írán podle něj v úterý změnil data o pozici britské lodi. To posunulo pozici plavidla do íránských vod.
"Zjevně jsme vstoupili do íránských vod"
Britskou diplomacii zároveň rozčílilo, že Írán ve středu odvysílal televizní záběry zadržovaných vojáků. Na záznamu je i šestadvacetiletá velitelka hlídkového člunu Faye Turneyová, která měla být podle původních prohlášení íránských představitelů propuštěna už ve středu nebo dnes.
Turneyová v rozhovoru řekla, že celá její skupina byla zadržena v Perském zálivu, protože "jsme zjevně vstoupili" do íránských vod.
Podle Turneyové jsou všichni z její jednotky v pořádku. Věznitelé se prý chovají přátelsky. Záběry také ukázaly dopis, který napsala rodičům. V něm přiznává, že loď "patrně" přejela do íránských vod.
"Nemám pochyby, že Turneyová říká, co jí přikázali," posoudil její situaci pro BBC Radio 4 bývalý pilot RAF John Nichol. Jeho letadlo bylo během první války v Perském zálivu sestřeleno nad Irákem, poté také musel vystoupit v televizi. "Je ve velmi složité pozici, musí si udobřit věznitele a zároveň zajistit bezpečí celé skupiny," řekl Nichol.
"Je naprosto nepřijatelné ukazovat naše občany tímto způsobem," řekl britský ministr obrany Des Browne.
Premiér Tony Blair označil jejich zadržení za ilegální. "Doufali jsme v jejich okamžité propuštění. To se nestalo. Přišel čas na zvýšení diplomatického a mezinárodní tlaku, aby íránská vláda pochopila, že v této otázce je totálně izolovaná," dodal Blair.