Přípravy na pád Kimova režimu v KLDR vrcholí. Čína a USA už si tajně domlouvají krizový plán

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
21. 12. 2017 7:25
Čína staví na hranicích se Severní Koreou uprchlické tábory. Rusové tam přesouvají protiraketové systémy S-400. Peking mezitím tajně vyjednává s Washingtonem o scénáři pro případ, že totalitní režim v KLDR padne.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un s armádními špičkami.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un s armádními špičkami. | Foto: Reuters

Peking - Otázka, co bude dál, až podlehne totalitní severokorejský režim vojenskému tlaku nebo ekonomickým sankcím ze zahraničí, už zaměstnává čím dál více států.

Obejde se to bez boje a tragických následků? A co bude s předpokládanou masivní vlnou uprchlíků z KLDR? Ti zamíří pravděpodobně do Číny. 

Peking se proto rozhodl pro překvapivý krok a tajně už vyjednává s USA. Číňané přitom diskuse o možnosti útoku na KLDR nebo o pádu tamního totalitního režimu doposud striktně odmítali. Ze strachu, že by se už tak napjaté vztahy s diktátorem Kim Čong-unem mohly ještě více zhoršit.

Minulý měsíc ale došlo ke zlomu. Ve Washingtonu se vůbec poprvé k diskusi o válce s KLDR sešli představitelé americké a čínské armády, zjistil list Financial Times.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson prozradil, že Spojené státy se zavázaly v případě vypuknutí konfliktu neobsazovat Severní Koreu. "Čínu jsme ujistili, že bychom ustoupili zpět na jih od 38. rovnoběžky," odkázal na hranici mezi Jižní a Severní Koreou vytvořenou na konci korejské války v roce 1953.

Změna postoje

O tom, že Peking překvapivě změnil svůj postoj, mluví i bývalý člen Národní bezpečnostní rady USA Paul Haenle. Podle něj se už administrativa amerického prezidenta George W. Bushe snažila s Čínou podobné rozhovory zahájit. Neúspěšně.

"Nechtěli být vnímáni jako někdo, kdo tajně plánuje se Spojenými státy zničení režimu v KLDR. Mysleli si, že by to situaci ještě zhoršilo. Dnes už jsou podle mě mnohem ochotnější tyto rozhovory vést," vysvětlil.

Přestože to navenek a z výroků státníků nevypadá, Peking ohrožuje případná válka se Severní Koreou stejně jako Spojené státy. A k začátku konfliktu opravdu není daleko. "Podmínky na korejském poloostrově představují největší riziko konfliktu za celá desetiletí," řekl minulý týden na konferenci v Pekingu ředitel centra pro americká studia a poradce čínské diplomacie Š’ Jin-chung.

"Severní Korea je časovaná bomba. Výbuch můžeme jedině oddálit s nadějí, že získáme čas vyjmout jeho rozbušku," citoval jeho slova časopis Newsweek.

Na rostoucí riziko ze strany Severní Koreje reagují i čínské armádní špičky. Jihokorejská média tento týden popsala vojenské cvičení, které Peking provedl loni. Jeho vojáci trénovali zábor jaderného zařízení velmi podobného reaktorům v severokorejském Jongbjonu, tvrdí média v Soulu. Čínské ministerstvo obrany cvičení nepotvrdilo ani nevyvrátilo.

Ruská armáda nedávno přesunula na Dálný východ divizi moderních protiraketových systémů S-400. Podle agentury Interfax to bylo kvůli korejské krizi. 

Na začátku prosince unikly do médií informace o výstavbě uprchlických táborů na čínské straně hranice s KLDR. Podle nich vyrostlo v čínské provincii Ťi-lin pět táborů. Peking ale odmítl zprávy komentovat.

Vojenští experti nicméně předpokládají, že v případě kritické situace by čínská armáda nejspíš překročila hranici do Severní Koreje a okupovala tamní pohraničí, aby zamezila přílivu uprchlíků na vlastní území.

Dramatické záběry z útěku severokorejského vojáka přes hranice do Jižní Koreje:

Dramatické video ukazuje útěk severokorejského dezertéra do Jižní Koreje. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy