Smrt vůdce separatistů v Kašmíru vyvolala nepokoje, zemřelo při nich už 11 lidí

ČTK ČTK
9. 7. 2016 21:19
Smrt Burhana Váního, velitele největší separatistické skupiny bojující za připojení Kašmíru k Pákistánu, vyvolala násilné protesty, při kterých zemřelo nejméně 11 lidí. Indické úřady vyhlásily po zabití populárního separatistického vůdce Váního ve většině Kašmíru zákaz vycházení. Ten ale tisíce lidí nerespektovaly a vyšly do ulic.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Dillí - V násilných protestech po pátečním zabití velitele největší separatistické skupiny bojující za připojení Kašmíru k Pákistánu v tomto indickém státě zemřelo nejméně 11 lidí. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na policejní zdroje. Zabití velitele Burhana Váního bylo podle indických úřadů největším úspěchem vládních jednotek v boji proti kašmírským separatistům v posledních letech. Smrt vůdce separatistů ale vyvolala v řadě měst a obcí Kašmíru krvavé nepokoje.

Indické úřady vyhlásily po zabití populárního separatistického vůdce Váního ve většině Kašmíru zákaz vycházení. Ten ale tisíce lidí nerespektovaly a vyšly do ulic. Lidé házeli kameny, blokovali ulice a zapalovali budovy, pořádkové síly odpověděly slzným plynem a ostrou střelbou. Podle policejního ředitele státu Džammú a Kašmír S.M. Sahaie bylo zraněno 96 příslušníků bezpečnosti a více než 60 demonstrantů; tři příslušníci vládních sil se postrádají.

Protestující zapálili nejméně tři policejní stanice a dvě vládni budovy. Pouliční střety demonstrantů s policií jsou hlášeny i z metropole indického svazového státu Džammú a Kašmír Šrínagaru. Úřady v jižním Kašmíru zablokovaly mobilní telefonní sítě, aby předešly organizovaným protestům.

Burhan Vání, jenž byl zabit v oblasti Kokernag, byl šéfem vojenských operací Strany mudžáhidů (Hezbe mudžáhidín) v indickém Kašmíru. Strana, považovaná za teroristickou organizaci Indií, Evropskou unií i Spojenými státy, je největší povstaleckou skupinou v Indii, která bojuje za nezávislost převážně muslimského Kašmíru. Ten je rozdělen mezi Indii a Pákistán a separatisté již řadu let bojují za jeho připojení k muslimskému Pákistánu. Násilí si vyžádalo už na 68.000 obětí, většinou z řad civilistů.

Burhan Vání se v posledních pěti letech stal ikonou kašmírských separatistů. Jeho videa kolovala na sociálních sítích a oblibu si získal zejména u mladých lidí v Kašmíru.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 45 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

Další zprávy