Nové boje v Sýrii vyhnaly v Hasace z domovů 60 tisíc lidí

ČTK David Kořínek, ČTK
Aktualizováno 26. 6. 2015 18:35
Islámský stát se pokouší získat zpět strategické město na syrsko-turecké hranici. Ofenzivu spustil i v provinční metropoli Hasace.
Bojovníci Islámského státu.
Bojovníci Islámského státu. | Foto: Reuters

Kobani/Hasaka - Kvůli bojům v syrské Hasace uprchlo z domovů už 60 tisíc lidí. Podle úřadu OSN v Sýrii by mohlo z tohoto města na severovýchodě Sýrie odejít až 200 tisíc lidí.

O město bojují znovu radikálové z Islámský stát (IS) s armádou a kurdskými milicemi, ve čtvrtek byly obnoveny také boje v Kobani, kde IS od té doby povraždil na 140 civilistů.

Kvůli bojům v syrské Hasace uprchlo z domovů už 60 tisíc lidí. Podle úřadu OSN v Sýrii by mohlo z tohoto města na severovýchodě Sýrie odejít až 200 tisíc lidí. O město bojují znovu radikálové z Islámského státu (IS) s armádou a kurdskými milicemi

Damašek vyzval "každého muže a každou ženu schopnou unést zbraň" - k zapojení do obrany města před "bezpříkladnou agresí teroristů", kteří bombovými útoky poničili část sídla bezpečnostních složek a zabili spoustu lidí.

Islámský stát naopak ohlásil, že osvobodil všechny vězně z hlavní věznice ve městě.

Podle OSN v Hasace opustilo své domovy 50 tisíc lidí a odešlo do klidnějších částí města a 10.000 dalších uprchlo do nedalekého města Ámúdá na turecké hranici. Před zahájením bojů v Hasace žilo 300 tisíc lidí, z nichž mnozí jsou Kurdové.

Bojuje se i v Kobani

IS ve čtvrtek obnovil také boje o severosyrské město Kobani, které leží v provincii Halab u turecké hranice.

V lednu ho tam Kurdové s pomocí mezinárodní koalice porazili a IS se musel po čtyřech měsících stáhnout. Do dneška si boje podle agentury Reuters vyžádaly životy více než 140 civilistů.

Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii monitoruje z Londýna, oznámila, že IS prodal svým lidem bojujícím v Sýrii jako otrokyně 42 žen z irácké komunity jezídů.

V Iráku byly uneseny loni a prodány byly v syrské provincii Dajr az-Zaur za 500 až 2000 dolarů (12.000 až 49.000 korun).

Bojovníci IS loni zmasakrovali komunitu jezídů, která obývá oblast kolem iráckého Mosulu. Muže nutili konvertovat a několik tisíc žen a dívek padlo do zajetí. Dalším tisícům se podařilo uprchnout do hor.

Američané posílají peníze

Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že uvolní navíc 360 milionů dolarů na zajištění základní pomoci obětem války v Sýrii. Celkem tak USA přispějí na pomoc lidem postiženým válkou čtyřmi miliardami dolarů.

Mimořádně uvolněné peníze jsou určeny k financování některých programů OSN, na jejichž zajištění pro letošní rok OSN potřebuje více než osm miliard dolarů.

Syrská válka připravila o život 230.000 lidí a z domovů vyhnala přes deset milionů občanů Sýrie. Asi tři miliony z nich jsou v sousedních zemích, zbylí jsou uprchlíky ve vlastní zemi.

Nová ofenziva islamistů

Ofenzivu islamisté zahájili jen pár dní před prvním výročím vyhlášení svého chalífátu. Nejprve napadli Kobani, odkud je začátkem roku - za letecké podpory mezinárodní koalice vedené USA - vytlačili Kurdové.

Část radikálů skrze obranu pronikla v kurdských uniformách. Na místě posléze odpálili nálož ukrytou v automobilu. Podle deníku The New York Times se do útoku zapojil i sebevražedný atentátník na motorce.

Postup islamistů

Bojové úspěchy islamistů přicházejí po sérii ztrát. Během uplynulých měsíců totiž v Sýrii a Iráku ztratili kontrolu nad několika strategickými městy.

Letos v lednu byl Islámský stát vytlačen z irácké provincie Dijála severně od Bagdádu i z již zmíněného Kobani. V březnu je irácká armáda vyhnala i z Tikrítu, v půli června se pro změnu kurdským milicím podařilo získat zpět pohraniční město Tall Abjad.

Radikální organizace si ale letos připsala i významné vojenské úspěchy. V květnu dobyla Ramádí, správní centrum irácké provincie, či syrské historické město Palmýra.

Sami muslimové stojí před otázkou, jak očistit svoje náboženství, říká europoslanec Polčák. My nebojujeme s islámem jako náboženstvím, ale s radikální sektou, zdůrazňuje šéf Sněmovny Hamáček. | Video: DVTV

IS v současnou chvíli v Sýrii a Iráku ovládá území o rozloze 300 000 kilometrů čtverečních, tedy zhruba velikosti Itálie, ještě začátkem roku to přitom byla pouhá desetina.

Převážnou část území chalífátu tvoří neobyvatelná poušť.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy