Vítězné tažení Islámského státu. Mapa dobytých měst

Martin Novák Martin Novák
25. 5. 2015 10:54
Po sérii neúspěchů džihádisté přešli do ofenzivy v Iráku i Sýrii.
Islámský stát ovládá Rakku, Palmýru, část Dajr az-Zúru, Mosul a Rámádí. Tikrít ztratil, Kobani se mu nepodařilo dobýt.
Islámský stát ovládá Rakku, Palmýru, část Dajr az-Zúru, Mosul a Rámádí. Tikrít ztratil, Kobani se mu nepodařilo dobýt. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Islámský stát má proti sobě syrskou armádu, iráckou armádu, kurdské jednotky a také letectvo několika států na čele se Spojenými státy.

Přes dílčí neúspěchy ale nic nenasvědčuje tomu, že by fanatická organizace, která vyhlásila loni na území Iráku a Sýrie chalífát, směřovala k porážce a rozdrcení.

Naopak, minulý týden zaznamenali bojovníci IS dva velké úspěchy. Dobyli Ramádí v západním Iráku a Palmýru ve východní Sýrii.

A byť irácký premiér Hajdar Abádí tvrdí, že Ramádí armáda získá zpět "během několika dnů", džihádisté nyní stojí zhruba sto kilometrů západně od Bagdádu a v rukou mají více než polovinu území Sýrie, byť je velká část z toho neobydlená.

Zde je přehled měst, která Islámský stát od své expanze v loňském roce dobyl, a kde naopak neuspěl.

Irák

Ramádí (200 tisíc obyvatel)

Město na dálnici z Jordánska do Bagdádu dobyli džihádisté před týdnem v neděli a zmocnili se mnoha zbraní. Vyvrátili tak nedávná tvrzení iráckého premiéra Hajdara Abádího o začátku konce Islámského státu. Provládní dobrovolnické oddíly nyní bojují s Islámským státem východně od Ramádí.

Tikrít (250 tisíc obyvatel)

Jeden z mála úspěchů irácké armády v boji s Islámským státem. Stotisícové město, ze kterého pochází bývalý prezident Saddám Husajn, dobyla zpět 31. března. IS ovládal Tikrít od loňského června. Irácké armádě pomohlo americké bombardování a oddíly šíitských milicí, jejich příslušníky ale místní obyvatelé obvinili z vražd a rabování.

Mosul (1,5 milionu obyvatel)

Irácká vláda slibovala na začátku roku, že na největší město v držení Islámského státu zaútočí nejpozději v květnu. Místo toho ale padlo Ramádí… Islámský stát Mosulu vládne od loňského června, zničil mnoho památek, přísně kontroluje lidi při vjezdu i odjezdu na okrajích města.

Sýrie

Palmýra (120 tisíc obyvatel)

Syrská armáda se stáhla v noci na čtvrtek po několikadenních bojích. IS ve městě okamžitě vyhlásil zákaz vycházení a sťal nejméně sedmnáct mužů, obviněných z podpory prezidenta Bašára Asada. V rukou mají džihádisté i staré město s mnoha antickými památkami. Panují obavy, že budou zničeny výbušninami a buldozery. IS ničí památky a umělecká díla, která podle vedení organizace odporují islámu.

Kobani (dříve 50 tisíc obyvatel)

Jeden z mála neúspěchů Islámského státu. Bojovníkům hnutí se nepodařilo město u turecké hranice dobýt ani po půlročním obléhání. Kurdští obránci Kobani ubránili s pomocí amerických náletů na pozice IS. Islamisté se stáhli letos 15. března. Město je však zdevastované a z velké části neobyvatelné.

Dajr az-Zaúr (250 tisíc obyvatel)

Jediné místo na východě Sýrie, kde se ještě udržely síly prezidenta Bašára Asada. Vojáci kontrolují letiště se základnou a jižní část města. Severní čtvrtě ovládá Islámský stát. Jeho dosavadní pokusy dobýt letiště skončily neúspěchem.

Rakka (200 tisíc obyvatel)

Neoficiální hlavní město chalífátu, vyhlášeného Islámským státem. I přes nálety mezinárodní koalice ho má IS pevně v rukou od léta 2013.

Jiné země

K Islámskému státu se hlásí radikální skupiny operující ve střední a severovýchodní Libyi. Ovládají i části pobřeží. Není však jasné, nakolik jsou skutečně propojeny s IS.

Loajalitu Islámskému státu vyjadřují i někteří ozbrojenci severoafrické odnože Al-Káidy v Alžírsku, Mali a Nigeru, jiní to zpochybňují. Zprávy o existenci Islámského státu v Afghánistánu zatím nejsou potvrzené, spíše se jedná o propagandu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy