Islámský stát ztrácí klíčové město, Kurdové ho vytlačují

ČTK ČTK
14. 6. 2015 12:33
V ofenzívě pomáhají zahraniční koaliční letadla. U hranice se tísní stovky civilistů připravených uprchnout do Turecka do bezpečí.
Přislušník kurdských jednotek při výcviku na severu Iráku.
Přislušník kurdských jednotek při výcviku na severu Iráku. | Foto: Reuters

Damašek/Bagdád - Kurdští bojovníci bránící sever Sýrie před radikály z Islámského státu (IS) v neděli postoupili k městu Tall Abjad na turecké hranici, kudy extremisté přepravovali posily. U hranice se tísní stovky civilistů připravených uprchnout do Turecka do bezpečí.

Podle syrské exilové opozice Kurdům pomáhají v ofenzívě zahraniční koaliční letadla. Kurdské milice jsou nyní asi pět kilometrů od Tall Abjadu.

Toto město leží v provincii Rakka, již IS dobyl v Sýrii jako první a učinil si z ní hlavní stan. Podle svědků je město zcela obklíčeno a zůstalo v něm už jenom 150 členů IS. Jsou prý připraveni se stáhnout, jestliže nedostanou posily. Vedení IS v Rakce s vysláním nových bojovníků váhá, protože koaliční letadla prý oddíly IS decimují.

Jeden z kurdských bojovníků citovaný agenturou AFP řekl, že Kurdové chtějí osvobodit celou oblast syrsko-turecké hranice až po Kobani, jež kurdské milice dobyly loni. IS by tak přišel o životodárné zásobovací trasy z Turecka.

Syrský konflikt začal v roce 2011 a zemřelo v něm na 230 000 lidí. Z původního boje syrské opozice proti vládě se stala nepřehledná válka, v níž jde kromě bojů proti Damašku také o boje mezi jednotlivými skupinami radikálů. Od loňska se do bojů proti IS zapojila mezinárodní koalice, v níž jsou USA a několik arabských zemí.

 

Právě se děje

Další zprávy