Islámský stát ztrácí klíčové město, Kurdové ho vytlačují

ČTK ČTK
14. 6. 2015 12:33
V ofenzívě pomáhají zahraniční koaliční letadla. U hranice se tísní stovky civilistů připravených uprchnout do Turecka do bezpečí.
Přislušník kurdských jednotek při výcviku na severu Iráku.
Přislušník kurdských jednotek při výcviku na severu Iráku. | Foto: Reuters

Damašek/Bagdád - Kurdští bojovníci bránící sever Sýrie před radikály z Islámského státu (IS) v neděli postoupili k městu Tall Abjad na turecké hranici, kudy extremisté přepravovali posily. U hranice se tísní stovky civilistů připravených uprchnout do Turecka do bezpečí.

Podle syrské exilové opozice Kurdům pomáhají v ofenzívě zahraniční koaliční letadla. Kurdské milice jsou nyní asi pět kilometrů od Tall Abjadu.

Toto město leží v provincii Rakka, již IS dobyl v Sýrii jako první a učinil si z ní hlavní stan. Podle svědků je město zcela obklíčeno a zůstalo v něm už jenom 150 členů IS. Jsou prý připraveni se stáhnout, jestliže nedostanou posily. Vedení IS v Rakce s vysláním nových bojovníků váhá, protože koaliční letadla prý oddíly IS decimují.

Jeden z kurdských bojovníků citovaný agenturou AFP řekl, že Kurdové chtějí osvobodit celou oblast syrsko-turecké hranice až po Kobani, jež kurdské milice dobyly loni. IS by tak přišel o životodárné zásobovací trasy z Turecka.

Syrský konflikt začal v roce 2011 a zemřelo v něm na 230 000 lidí. Z původního boje syrské opozice proti vládě se stala nepřehledná válka, v níž jde kromě bojů proti Damašku také o boje mezi jednotlivými skupinami radikálů. Od loňska se do bojů proti IS zapojila mezinárodní koalice, v níž jsou USA a několik arabských zemí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy