Islámský stát vrací úder. Kobani se znovu musí bránit

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 25. 6. 2015 12:59
Zpráva o návratu teroristů do Kobani přichází den poté, co Kurdové oznámili, že osvobodili město Ajn Ísá, které bylo poslední větší obydlenou oblastí severně od syrské Rakky.
Mnohaměsíčními boji zničené Kobani.
Mnohaměsíčními boji zničené Kobani. | Foto: Reuters

Kobani/Londýn - Ozbrojenci radikální organizace Islámský stát se vrátili do strategicky důležitého syrského města Kobani, které leží u hranic s Tureckem.

S odvoláním na syrskou exilovou opozici to napsala britská BBC.

Podle informací serveru během střetu radikálů s kurdskými jednotkami zemřelo až 30 lidí, další dvě desítky civilistů pak islamisté měli zavraždit ve vesnici Brach Bútán, která leží jižně od Kobani.

"Islamisté se snaží pozvednout morálku svých spolubojovníků a podporovatelů. Snaží se ukázat svoji sílu a taky schopnost zaútočit téměř kdekoliv," cituje The Guardian mluvčího kurdských Lidových obranných jednotek (YPG).

Všichni obyvatelé Kobani uprchli

Útok na Kobani měli radikálové spustit odpálením bomby v autě. Následně jich desítky zaútočily na město z několika stran. Někteří se dokonce údajně převlékli do kurdských uniforem.

Nové intenzivní boje o město, které se loni stalo symbolem kurdského odporu vůči islámským radikálům, si už podle dostupných informací vyžádaly mnoho obětí. 

Reportér kurdské tiskové agentury Rudaw hlásí přímo z Kobani, že viděl zraněnou ženu, které islamisté přímo doma povraždili celou rodinu.

Boje o převážně kurdské město na syrsko-turecké hranici vyhnaly z domovů takřka všech 200 000 obyvatel.

Právě osvobození Kobani po tuhých čtyřměsíčních bojích předznamenalo obrat. Kurdové ze vzduchu podporovaní koalicí vedenou Spojenými státy se po zejména psychologicky důležitém vítězství rozhoupali k masivní protiofenzívě a začali Islámský stát porážet. 

Islamisté útočí i na Hasaku

Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR) hlásí, že Islámský stát ve čtvrtek zaútočil i na dvě oblasti poblíž města Hasaka na severovýchodě Sýrie, asi 270 kilometrů východně od Kobani.

Hasaka se největší město na severovýchodě Sýrie, kde žije okolo půlmilionu obyvatel. Pouliční boje tam vyhnaly z domovů už tisíce lidí.

Zpráva o návratu teroristů do Kobani přišla den poté, co Kurdové oznámili, že osvobodili město Ajn Ísá. To bylo poslední větší obydlenou oblastí severně od syrské Rakky - hlavního města Islámského státu, které radikálové ovládali.

Jedná se o první významnější protiútoky po sérii porážek, které džihádisté utrpěli především v boji s kurdskými ozbrojenci.

Schyluje se k boji o Rakku?

Zpravodajský server CNN ale zároveň píše, že se Islámský stát i přes současné útoky připravuje na obranu Rakky.

Radikálové údajně kopou zákopy a povolávají posily, píše americká televize s odvoláním na kurdské zvědy a syrské aktivisty.

Šéf syrské Observatoře pro lidská práva Rami Abdulrahman ve středu řekl CNN, že Islámský stát přesunul z východu Sýrie do Rakky okolo stovky vojenských vozidel napěchovaných zbraněmi, municí a bojovníky.

Syrští rebelové mezitím u města Dará na jihu země pokračují v bojích s vládními jednotkami prezidenta Bašára Asada. Armáda podle BBC na prvotní útok odpověděla leteckými údery.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy