Kobani/Hasaka - Kvůli bojům v syrské Hasace uprchlo z domovů už 60 tisíc lidí. Podle úřadu OSN v Sýrii by mohlo z tohoto města na severovýchodě Sýrie odejít až 200 tisíc lidí.
O město bojují znovu radikálové z Islámský stát (IS) s armádou a kurdskými milicemi, ve čtvrtek byly obnoveny také boje v Kobani, kde IS od té doby povraždil na 140 civilistů.
Kvůli bojům v syrské Hasace uprchlo z domovů už 60 tisíc lidí. Podle úřadu OSN v Sýrii by mohlo z tohoto města na severovýchodě Sýrie odejít až 200 tisíc lidí. O město bojují znovu radikálové z Islámského státu (IS) s armádou a kurdskými milicemi
Damašek vyzval "každého muže a každou ženu schopnou unést zbraň" - k zapojení do obrany města před "bezpříkladnou agresí teroristů", kteří bombovými útoky poničili část sídla bezpečnostních složek a zabili spoustu lidí.
Islámský stát naopak ohlásil, že osvobodil všechny vězně z hlavní věznice ve městě.
Podle OSN v Hasace opustilo své domovy 50 tisíc lidí a odešlo do klidnějších částí města a 10.000 dalších uprchlo do nedalekého města Ámúdá na turecké hranici. Před zahájením bojů v Hasace žilo 300 tisíc lidí, z nichž mnozí jsou Kurdové.
Bojuje se i v Kobani
IS ve čtvrtek obnovil také boje o severosyrské město Kobani, které leží v provincii Halab u turecké hranice.
V lednu ho tam Kurdové s pomocí mezinárodní koalice porazili a IS se musel po čtyřech měsících stáhnout. Do dneška si boje podle agentury Reuters vyžádaly životy více než 140 civilistů.
Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii monitoruje z Londýna, oznámila, že IS prodal svým lidem bojujícím v Sýrii jako otrokyně 42 žen z irácké komunity jezídů.
V Iráku byly uneseny loni a prodány byly v syrské provincii Dajr az-Zaur za 500 až 2000 dolarů (12.000 až 49.000 korun).
Bojovníci IS loni zmasakrovali komunitu jezídů, která obývá oblast kolem iráckého Mosulu. Muže nutili konvertovat a několik tisíc žen a dívek padlo do zajetí. Dalším tisícům se podařilo uprchnout do hor.
Američané posílají peníze
Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že uvolní navíc 360 milionů dolarů na zajištění základní pomoci obětem války v Sýrii. Celkem tak USA přispějí na pomoc lidem postiženým válkou čtyřmi miliardami dolarů.
Mimořádně uvolněné peníze jsou určeny k financování některých programů OSN, na jejichž zajištění pro letošní rok OSN potřebuje více než osm miliard dolarů.
Syrská válka připravila o život 230.000 lidí a z domovů vyhnala přes deset milionů občanů Sýrie. Asi tři miliony z nich jsou v sousedních zemích, zbylí jsou uprchlíky ve vlastní zemi.
Nová ofenziva islamistů
Ofenzivu islamisté zahájili jen pár dní před prvním výročím vyhlášení svého chalífátu. Nejprve napadli Kobani, odkud je začátkem roku - za letecké podpory mezinárodní koalice vedené USA - vytlačili Kurdové.
Část radikálů skrze obranu pronikla v kurdských uniformách. Na místě posléze odpálili nálož ukrytou v automobilu. Podle deníku The New York Times se do útoku zapojil i sebevražedný atentátník na motorce.
Postup islamistů
Bojové úspěchy islamistů přicházejí po sérii ztrát. Během uplynulých měsíců totiž v Sýrii a Iráku ztratili kontrolu nad několika strategickými městy.
Letos v lednu byl Islámský stát vytlačen z irácké provincie Dijála severně od Bagdádu i z již zmíněného Kobani. V březnu je irácká armáda vyhnala i z Tikrítu, v půli června se pro změnu kurdským milicím podařilo získat zpět pohraniční město Tall Abjad.
Radikální organizace si ale letos připsala i významné vojenské úspěchy. V květnu dobyla Ramádí, správní centrum irácké provincie, či syrské historické město Palmýra.
IS v současnou chvíli v Sýrii a Iráku ovládá území o rozloze 300 000 kilometrů čtverečních, tedy zhruba velikosti Itálie, ještě začátkem roku to přitom byla pouhá desetina.
Převážnou část území chalífátu tvoří neobyvatelná poušť.