Monrovia - Pacienti, kteří přežili ebolu, nemají vyhráno ani poté, co zákeřný vir porazili.
Stále více se jich totiž vrací do ordinací s něčím, co bezradní afričtí lékaři začali nazývat "postebolový syndrom".
Lidé si stěžují na nesnesitelný tlak v očích, problémy s viděním, záchvaty paniky, výpadky paměti či na vypadávání vlasů.
"Od té doby, co mě propustili z nemocnice, neustále cítím tu bolest. Bolí mě oči. Vidíte, jak jsou červené. Chci, aby mi vláda pomohla," řekl agentuře Reuters devětadvacetiletý švec Romeo Doe z liberijské Monrovie.
Problém je v tom, že mu vláda ani lékařští experti pomoci nemohou. Netuší totiž, co přeživším vlastně je. Vir už v jejich těle není, alespoň ne v laboratorně prokazatelném množství, a tak zdravotníci nevědí, co a jak by měli léčit.
Margaret Nanyongová, která léčila nakažené ve městě Kenema v Sieře Leone, dokonce reportérovi agentury Reuters řekla, že několik jejích vyléčených pacientů následně úplně osleplo.
Pomatený imunitní systém
Od té doby, co mě propustili z nemocnice, neustále cítím tu bolest. Bolí mě oči. Vidíte, jak jsou červené.
Zda jsou následky trvalé, případně po jak dlouhé době ustupují, lékaři netuší.
Zjistit, čím to vlastně přeživší trpí, je složité mimo jiné proto, že v epidemií nejhůře postižených zemích - tedy v Guineji, Sieře Leone a Libérii - je velmi špatná zdravotní dokumentace.
Podle odborníka na infekční nemoci Dana Kellyho z neziskové organizace Wellbody Alliance se nicméně zdá, že jde o nějakou formu autoimunitní reakce, tedy stavu, kdy se člověku stává nepřítelem vlastní obranyschopnost - imunitní systém útočí na tkáně vlastního těla.
"Při postebolovém syndromu pozorujeme reakci imunitního systému. Je rozpumpován a my nevíme proč," řekl Kelly v telefonickém rozhovoru pro agenturu Reuters.
Nemocných opět přibývá, varuje OSN
Některé přeživší ženy po prodělání eboly přestaly menstruovat. Další pacienti začali trpět duševními chorobami.
Nejhorší epidemie smrtící krvácivé horečky si vyžádala na 9000 obětí. Těch, kdo nerovný boj s nákazou vyhráli, je podle odhadů Organizace spojených národů až 10 000.
Přes optimistické zprávy, které ze západní Afriky v posledních týdnech přicházely, se ukazuje, že boj se zákeřnou nákazou stále ještě není u konce.
Organizace spojených národů ve čtvrtek oznámila, že počet nově nakažených vůbec poprvé v letošním roce opět vzrostl. Podle odborníků je to důsledek tajného pohřbívání obětí epidemie.
"Lidé se nejčastěji infikují při pohřebních obřadech, zejména při rituální očistě ostatků," potvtrdil agentuře Reuters zvláštní zmocněnec OSN pro boj s ebolou v Africe David Nabarro.