Přežijeme i bez ruské energie, ujišťuje šéf europarlamentu

Marek Hudema, HN
11. 4. 2014 16:55
Rusko se bez evropských peněz a investic podle předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze jen tak neobejde.
Foto: European Parliament

Praha - Evropa přežije bez ruských energií snadněji než Rusko bez evropských peněz a investic, tvrdí šéf Evropského parlamentu Martin Schulz.

Rusko je velmoc, se kterou je třeba jednat, prohlašuje muž, jenž by se mohl stát příštím šéfem Evropské komise.

Pokud dostane místo v čele evropské výkonné moci, chce se mimo jiné soustředit na boj proti nezaměstnanosti v Evropské unii.

Sankce směšné nejsou

Rusko se Evropy nebojí, ale chová se divným způsobem, řekl Schulz novinářům během návštěvy Prahy.

Zda je to tím, že se Kremlu zdají sankce, které na něj Unie uvalila, slabé nebo - jak říkají někteří ruští politici - směšné, nesdělil.

Naopak po dotazu, zda nejsou sankce příliš měkké, prohlásil, že jsou tvrdé a že Unie je připravena na jejich posílení. EU zakázala některým ruským a ukrajinským politikům a úředníkům vstup na své území a zmrazila jejich konta. Také přerušila už rozjetá jednání o spolupráci s Ruskem.

Ukrajina v EU? V dohledné době neproveditelné

Schulz přitom nevidí jako příliš velký problém závislost Evropy na ruském plynu a ropě, což bylo jedním z důležitých důvodů, proč většina evropských státníků nechtěla na Rusko uvalit například obchodní embargo.

Evropa je připravena na konfrontaci a přežije i bez ruské energie.

"Evropa je připravena na konfrontaci a přežije i bez ruské energie," prohlásil. Zdůraznil, že Moskva potřebuje peníze za prodej ropy a plynu do zahraničí a také investice do svého energetického průmyslu.

Přestože Schulz tvrdí, že EU neuzná ruský zábor Krymu, s Moskvou chce "vést dialog" na základě "společných zájmů". Podle něj je Rusko velmoc a nesmíme se tvářit, že neexistuje.

Ukrajině je třeba ekonomicky pomoci, ale brzy se Kyjev členem Unie nestane. "V dohledné době to není proveditelné," řekl Schulz.

Nejdřív je prý třeba, aby Ukrajina měla peníze a plyn (který dosud bere z Ruska a který chce Moskva přestat dodávat), aby v zemi byly otevřené nemocnice a školy a aby fungovala policie. Proto považuje za překvapivé, že někteří místo toho diskutují o vstupu Ukrajiny do EU.

Nástupce Barrosa? Už plánuje změny

Martin Schulz není jen předsedou Evropského parlamentu, kterému v květnu končí funkční období, ale také kandidátem evropských socialistů na předsedu příští Evropské komise.

Podle posledních průzkumů veřejného mínění by přitom sociální demokraté v Evropě vyhráli těsně volby a je možné, že Schulz skutečně usedne do křesla šéfkomisaře.

Evropskou komisi by pod Schulzem čekaly změny.
Evropskou komisi by pod Schulzem čekaly změny. | Foto: Naďa Straková

V případě, že by stal šéfkomisařem, by se zřejmě snažil posílit moc Evropské komise, výkonného orgánu Unie, vůči Radě EU, tedy shromáždění zástupců vlád členských zemí.

Chtěl by také, aby se rada nezodpovídala národním parlamentům, ale Evropskému parlamentu.

"Když se vrátí český premiér Bohuslav Sobotka nebo německá kancléřka Angela Merkelová domů z Bruselu, nejdou svá rozhodnutí zdůvodňovat Evropskému parlamentu, ale do národních parlamentů," postěžoval si.

Schulz chce také, aby se Unie více věnovala boji proti nezaměstnanosti. Například prostřednictvím podpory malých a středních podniků.

Těm by podle něj měla půjčovat za nižší úroky nebo dávat půjčky s odloženou dobou splatnosti Evropská investiční banka.

 

Právě se děje

Další zprávy