NATO: Úder na Ukrajinu? Do 12 hodin od rozkazu z Kremlu

Martin Novák Martin Novák
11. 4. 2014 14:40
Rusko chystá úder, dokládá NATO satelitními snímky. Směšné, odpovídá Kreml.
Satelitní snímky ruských jednotek poblíž ukrajinských hranic.
Satelitní snímky ruských jednotek poblíž ukrajinských hranic. | Foto: Reuters

Brusel/MoskvaRusko soustředilo u hranic s Ukrajinou na základnách a letištích tolik tanků, transportérů, letadel a vojáků, že to rozhodně nevypadá jen na konání vojenské přehlídky.

NATO zveřejnilo satelitní snímky, které dokazují nebývalou koncentraci síly poblíž ukrajinských hranic.

Gary Dearkin z operačního krizového centra Severoatlantické aliance prohlásil, že na zhruba stovce základen jsou ruské síly ve stavu bojové pohotovosti.

A protože je to v oblasti u hranic s Ukrajinou, není pochyb, proti komu jsou namířeny.

"Podle mého úsudku tam Rusko soustředilo síly, které jsou velmi akceschopné, početné a připravené. A jsou blízko cest a tras vedoucích na Ukrajinu. Jsme velmi nejistí, co se týká ruských záměrů," uvedl Dearkin.

Tvrdí na základě poznatků z fotografií a dalších zdrojů, že několik desítek tisíc ruských vojáků s technikou může vyrazit do akce během dvanácti hodin od rozkazu z nejvyšších míst.

Ruská letadla.
Ruská letadla. | Foto: Reuters

Moskva popírá, že by se chystala na Ukrajinu poslat vojáky. Naposledy to zopakoval ve středu ministr zahraničí Sergej Lavrov. Zveřejněné satelitní snímky jsou podle Rusů staré.

Agentura RIA Novosti napsala, že na fotkách jsou příslušníci Jižního vojenského okruhu při loňském letním cvičení. Podle Aliance byly fotografie pořízeny letos mezi 22. březnem a 2. dubnem.

Ze snímků vyplývá, že Moskva soustředila na základnách desítky letounů Su-27, Su-30 a MiG-31. Jedna ze základen je Butirovka, vzdálená přibližně 150 kilometrů od ukrajinské hranice.

Pozoruhodný je fakt, že donedávna byla tato základna opuštěná a mnoho let nepoužívaná. Teď tam vojáci znovu jsou.

Ruská armáda prošla velkou modernizací v letech 2008 až 2011, výrazně se zvýšil vojenský rozpočet. Bez záložáků má Rusko v uniformě 270 tisíc osob.

Někteří experti považují za ruskou nevýhodu používání příliš mnoha různých strojů. Rusové například stále používají vedle nejnovějších T-90 také tanky T-80, T-72 a T-64. Stejně tak sedm různých druhů obrněných transportérů a bojových vozidel pěchoty.

Snímky ruských postavení poblíž Ukrajiny.
Snímky ruských postavení poblíž Ukrajiny. | Foto: Reuters

Ukrajinská armáda ale se zastaralou technikou a nesrovnatelně nižším rozpočtem (ten ruský na obranu a zbrojení loni činil v přepočtu 70 miliard dolarů, ukrajinský dvě miliardy) nemá proti případnému úderu na svoje východní regiony mnoho šancí.

Pokud se Vladimir Putin k tomuto riskantnímu kroku odhodlá, a pokud uzná za vhodné, že na prosazení ruských zájmů na Ukrajině, je další použití síly nezbytné.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy