NATO: Úder na Ukrajinu? Do 12 hodin od rozkazu z Kremlu

Martin Novák Martin Novák
11. 4. 2014 14:40
Rusko chystá úder, dokládá NATO satelitními snímky. Směšné, odpovídá Kreml.
Satelitní snímky ruských jednotek poblíž ukrajinských hranic.
Satelitní snímky ruských jednotek poblíž ukrajinských hranic. | Foto: Reuters

Brusel/MoskvaRusko soustředilo u hranic s Ukrajinou na základnách a letištích tolik tanků, transportérů, letadel a vojáků, že to rozhodně nevypadá jen na konání vojenské přehlídky.

NATO zveřejnilo satelitní snímky, které dokazují nebývalou koncentraci síly poblíž ukrajinských hranic.

Gary Dearkin z operačního krizového centra Severoatlantické aliance prohlásil, že na zhruba stovce základen jsou ruské síly ve stavu bojové pohotovosti.

A protože je to v oblasti u hranic s Ukrajinou, není pochyb, proti komu jsou namířeny.

"Podle mého úsudku tam Rusko soustředilo síly, které jsou velmi akceschopné, početné a připravené. A jsou blízko cest a tras vedoucích na Ukrajinu. Jsme velmi nejistí, co se týká ruských záměrů," uvedl Dearkin.

Tvrdí na základě poznatků z fotografií a dalších zdrojů, že několik desítek tisíc ruských vojáků s technikou může vyrazit do akce během dvanácti hodin od rozkazu z nejvyšších míst.

Ruská letadla.
Ruská letadla. | Foto: Reuters

Moskva popírá, že by se chystala na Ukrajinu poslat vojáky. Naposledy to zopakoval ve středu ministr zahraničí Sergej Lavrov. Zveřejněné satelitní snímky jsou podle Rusů staré.

Agentura RIA Novosti napsala, že na fotkách jsou příslušníci Jižního vojenského okruhu při loňském letním cvičení. Podle Aliance byly fotografie pořízeny letos mezi 22. březnem a 2. dubnem.

Ze snímků vyplývá, že Moskva soustředila na základnách desítky letounů Su-27, Su-30 a MiG-31. Jedna ze základen je Butirovka, vzdálená přibližně 150 kilometrů od ukrajinské hranice.

Pozoruhodný je fakt, že donedávna byla tato základna opuštěná a mnoho let nepoužívaná. Teď tam vojáci znovu jsou.

Ruská armáda prošla velkou modernizací v letech 2008 až 2011, výrazně se zvýšil vojenský rozpočet. Bez záložáků má Rusko v uniformě 270 tisíc osob.

Někteří experti považují za ruskou nevýhodu používání příliš mnoha různých strojů. Rusové například stále používají vedle nejnovějších T-90 také tanky T-80, T-72 a T-64. Stejně tak sedm různých druhů obrněných transportérů a bojových vozidel pěchoty.

Snímky ruských postavení poblíž Ukrajiny.
Snímky ruských postavení poblíž Ukrajiny. | Foto: Reuters

Ukrajinská armáda ale se zastaralou technikou a nesrovnatelně nižším rozpočtem (ten ruský na obranu a zbrojení loni činil v přepočtu 70 miliard dolarů, ukrajinský dvě miliardy) nemá proti případnému úderu na svoje východní regiony mnoho šancí.

Pokud se Vladimir Putin k tomuto riskantnímu kroku odhodlá, a pokud uzná za vhodné, že na prosazení ruských zájmů na Ukrajině, je další použití síly nezbytné.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy