Přelomová schůzka. K jednomu stolu usednou prezidenti Číny a Tchaj-wanu, poprvé od roku 1949

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 4. 11. 2015 10:36
V Singapuru dojde v sobotu k historické schůzce. Čínský prezident Si Ťin-pching se tam setká se svým protějškem z Tchaj-wanu - Ma Jing-ťiouem. Půjde o historicky vůbec první setkání vůdců obou zemí od roku 1949, kdy po prohrané občanské válce prchla z pevninské Číny na ostrov kuomingtangská vláda a zbytky jejích vojsk. Schůzka přichází v politicky citlivé době na Tchaj-wanu. Nástupce Ma Jing-ťioua má být zvolen 16. ledna. O prezidentově cestě má jednat tchajwanská vláda s vedením parlamentu a vůdci politických stran.
Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií, ostrov přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení.
Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií, ostrov přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení. | Foto: Reuters

Singapur - V Singapuru se schyluje k přelomové schůzce. Čínský prezident Si Ťin-pching se tam v sobotu setká se svým protějškem z Tchaj-wanu - Ma Jing-ťiouem.

Historicky vůbec první setkání vůdců obou zemí od roku 1949, kdy po prohrané občanské válce prchla z pevninské Číny na ostrov kuomingtangská vláda, v úterý ohlásil mluvčí tchajwanského prezidenta.

Ve středu informace o setkání prohlášením ve státní tiskové agentuře potvrdil také oficiální čínský představitel.

Čína a Tchaj-wan v datech

1949 – Mao Ce-tung ovládl Peking, Čankajšek a jeho příznivci z Kuomintangu zakládají vládu na Tchaj-wanu

1971 – Čína získává křeslo v OSN, na úkor toho tchajwanského

1993 – první přímé rozhovory mezi Čínou a Tchaj-wanem

2005 – představen čínský zákon, který odtržení Tchaj-wanu označuje za nezákonné

2008 – nastupuje nový tchajwanský prezident, vztahy se zlepšují

2010 - uzavření historické obchodní dohody

2015 – první jednání nejvyšších představitelů obou zemí

Čang Č'-ťün, šéf čínského úřadu pro záležitosti Tchaj-wanu, uvedl, že oba vůdci si vymění názory na mírový rozvoj vzájemných vztahů.

Dodal, že jde o pragmatické uspořádání v souladu s principem jediné Číny za situace, kdy politické spory ještě nejsou vyřešeny, informovala ČTK.

"Pane prezidente" nezazní

Cílem tchajwanského prezidenta je podle jeho mluvčího "podpora míru napříč Tchajwanským průlivem a zachování statu quo," uvedl server BBC.

Kontakt mezi oběma stranami byl dlouhodobě značně omezený. Podle pekingského zpravodaje BBC Čína odmítá přistoupit na cokoli, co by Tchaj-wanu přiznalo rovnoprávné postavení.

Téma je natolik citlivé, že se obě hlavy státu budou vyhýbat i samotnému oslovení "prezident" a budou se raději adresovat jmény. Přesto je plánované setkání nejvyšších představitelů obou zemí v podstatě přelomové.

Podle tchajwanského mluvčího mají být na pořadu schůzky vzájemné vztahy a posílení mírového soužití, ale nepočítá se s podepsáním žádné dohody, ani s vydáním společného prohlášení.

Na Tchaj-wanu se schyluje k volbám

Schůzka přichází v politicky citlivé době na Tchaj-wanu. Maův nástupce má být zvolen 16. ledna. Strana Kuomintang (KMT) přitom kvůli špatným volebním průzkumům upustila od svého kandidáta. O prezidentově cestě má ve středu jednat tchajwanská vláda s vedením parlamentu a vůdci politických stran.

Dosluhující prezident Ma Jing-ťiou je pokládán za strůjce oteplení ve vzájemných vztazích. Jeho KMT je obecně považována za poměrně "propekingskou". Počínání hlavy státu se ale na ostrově zdaleka nesetkává jen s nadšením, řada obyvatel se rostoucího čínského vlivu obává. Prezidentova strana tak loni v komunálních volbách utrpěla drtivou porážku.

Setkání  tak může být pro Čínu jednou z mála příležitostí, jak ještě před volbami na Tchaj-wanu podpořit svůj postoj. Pokud by Tchaj-pej ovládla opozice – což naznačují i průzkumy, několik let práce na oteplování vztahů by mohlo být ohroženo.

Peking se dokonce odmítl setkat s vůdkyní tchajwanské opozice Tsai Ingwen, připomíná BBC. Tsaiová totiž v minulé vládě vedla ministerstvo zodpovědné za utváření vztahů s pevninskou Čínou, které ale usilovalo o získání formální nezávislosti.

Čína pokládá Tchaj-wan za jednu z čínských provincií a hrozí Tchaj-peji vojenským zásahem, pokud by ostrov vyhlásil nezávislost.

 

Právě se děje

Další zprávy