Žena proti ženě. Tchaj-wan čekají historické volby

Martin Novák Martin Novák
23. 8. 2015 20:49
Hlavním tématem zůstává vztah k pevninské Číně. Směřovat k nezávislosti, nebo k Pekingu?
Chung Siou-ču, kandidátka vládnoucí Národní strany (Kuomintang).
Chung Siou-ču, kandidátka vládnoucí Národní strany (Kuomintang). | Foto: Reuters

Tchaj-pej - Asijskou, ale i světovou raritu představují blížící se tchajwanské prezidentské volby.

O úřad se v zemi, která není členem Organizace spojených národů a v drtivé většině států má místo řádného velvyslanectví pouze "hospodářskou kulturní kancelář", se ucházejí dvě ženy.

Kandidáti jsou sice dohromady čtyři a mezi nimi dva muži, ti ale nemají žádnou šanci zvítězit.

Cchaj Jing-wen, kadidátka opoziční Demokratické pokrokové strany.
Cchaj Jing-wen, kadidátka opoziční Demokratické pokrokové strany. | Foto: Reuters

Hlavními soupeřkami tak budou 16. ledna místopředsedkyně parlamentu Chung Siou-ču z vládnoucí Národní strany a předsedkyně opoziční Demokratické pokrokové strany (DPP) Cchaj Jing-wen.

Na tom, že Tchaj-wan není v OSN a dalších organizacích, protože jeho místo zaujímá pevninská Čína, se ani po volbách nic nezmění. Obě političky se však ve vztahu k Pekingu, který Tchaj-wan považuje za součást Číny a odmítá úvahy o nezávislosti ostrova, liší.

Bývalá učitelka Chung Siou-ču chce k pevnině blíže, deklaraci nezávislosti odmítá. Chce dokonce s Čínou uzavřít mírovou dohodu.

"Separatistická ideologie je ohrožením tchajwanské bezpečnosti. Vytlačuje nás do izolace a zvyšuje nenávist a polarizaci ve společnosti," uvedla kandidátka Národní strany.

Opoziční Demokratická pokroková strana si od režimu v Pekingu chce zachovat odstup, podle průzkumů veřejného mínění by její kandidátka Cchaj Jing-wen nyní zvítězila.

(Tchaj-wan samostatnost formálně nevyhlásil a čínská vláda varuje, že pokud by se to stalo, vyhrazuje si všechny prostředky k zachování jednotné Číny.) 

Ke střetnutí dvou žen o prezidentský úřad se loni schylovalo v Brazílii. Socialistka Marina Silvaová, očekávaná největší soupeřka prezidentky Dilmy Rousseffové, však překvapivě nepostoupila do druhého kola.

Tchaj-wan se od Číny oddělil v roce 1949, kdy na pevnině zvítězili v občanské válce komunisté a nacionalisté se pod vedením generála Čankajška stáhli na ostrov. Po desetiletích nepřátelství se čínští a tchajwanští politici poprvé setkali až v roce 2008 před olympijskými hrami v Pekingu.

Ostrov s třiadvaceti miliony obyvatel patří k největším asijským investorů v České republice. Technologická firma Foxconn se v červenci dohodla s českou vládou na investici ve výši dvou a půl miliardy korun do roku 2018.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 1 hodinou

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy