Prezident Tanzanie tvrdil, že covid neexistuje. Teď leží na ventilátoru, píše deník

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
12. 3. 2021 14:52
Tanzanie naposledy hlásila případ koronaviru loni v dubnu. Od té doby tato východoafrická země přestala čísla zveřejňovat, prezident John Magufuli rizika covidu-19 vehementně popíral a dříve prohlásil, že jeho stát nad nemocí zvítězil. Teď ale Magufuli náhle zmizel z veřejného života. Několik zdrojů tvrdí, že se koronavirem sám nakazil a ve vážném stavu leží v nemocnici.
Tanzanský prezident John Magufuli na návštěvě Keni v říjnu 2016
Tanzanský prezident John Magufuli na návštěvě Keni v říjnu 2016 | Foto: Reuters

O prezidentově nemoci se začalo spekulovat tento týden, když jeho opoziční rival Tundu Lissu prohlásil, že se Magufuli léčí s covidem v sousední Keni. Lissu pro americký deník New York Times prohlásil, že z ověřených zdrojů ví, že prezident v pondělí odletěl do Nairobi. Léčit se prý měl ve zdejší soukromé nemocnici.

John Magufuli se na veřejnosti neukázal více než dva týdny. Nezúčastnil se ani virtuální schůzky lídrů východoafrických zemí 27. února. Na summitu ho zastoupila jeho viceprezidentka Samia Suluhuová.

Podle tanzanské opozice byl Magufuli následně ve středu převezen do vzdálenější Indie, aby v Keni předešel mediálnímu skandálu. "Jeho popíraní covidu je v troskách, jeho bláznovství, že modlení vyhraje nad vědou, se proměnilo ve smrtelný bumerang," napsal ve čtvrtek Lissu na Twitter. Tanzanský prezident mimo jiné dříve prohlásil, že Ježíš v těle koronavirus spálí a místní vyzýval, aby chodili na hromadné modlitby.

Keňský deník Daily Nation ve středu s odvoláním na diplomatické zdroje napsal, že se v nemocnici v Nairobi léčí nejmenovaný africký lídr a že je připojen k plicnímu ventilátoru. Tanzanská vláda ale takové informace popírá a vyhrožuje, že šíření podobných "pomluv" bude trestat.

John Magufuli od začátku pandemie zpochybňuje účinnost roušek i přesnost testů na covid-19. Zároveň aktivně brojí proti očkování a tvrdí, že Bůh lidi před nemocí ochrání. Naposledy zveřejněná oficiální data loni na začátku května ukazovala, že se v Tanzanii koronavirem nakazilo 509 lidí. V zemi se ale rapidně zvýšil počet lidí, kteří umřeli na zápal plic, připomíná server BBC.

V lednu americká ambasáda v tanzanském Dar es Salaamu varovala před rychlým nárůstem případů. Ke změně postoje ke koronaviru vládu vyzvala římskokatolická církev i Světová zdravotnická organizace. Opozice navíc zveřejnila informaci, že její šéf a viceprezident poloautonomního Zanzibaru Seif Sharif Hamad v únoru na covid-19 zemřel.

Na konci února pod tíhou důkazů tanzanská vláda poprvé oficiálně přiznala, že koronavirus v zemi je a lidé by měli dodržovat základní opatření, jako jsou pravidelná hygiena nebo nošení roušek, upozorňuje server The Citizen.

Ministerstvo zdravotnictví a prezident však zdůraznili, že žádný lockdown neplánují a že Bůh zemi ochrání stejně jako loni na jaře. O Tanzanii se navíc hovoří v souvislosti s šířením nakažlivější a vůči vakcínám odolnější jihoafrické mutace. Řada evropských států včetně Česka zakázala do této východoafrické země vycestovat.

Tanzanie byla dříve v neklidném regionu považovaná za symbol stability. Od zvolení Johna Magufuliho v roce 2015 ale stát sklouzl k autokracii, režim potlačuje média i neziskové organizace, připomíná list New York Times. Prezident svůj post loni v říjnu obhájil, volby ale provázelo násilí, zatýkaní politických oponentů a podvody. Hlavní opoziční kandidát Tundu Lissu následně zemi opustil a od té doby žije v exilu v Belgii.

Video: Jihoafrická mutace nového typu koronaviru

Přehledně: Co víme o jihoafrické mutaci nového typu koronaviru | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy