Přibylo pohřbů a záhadných zápalů plic. Máme tu covid, přiznala po měsících Tanzanie

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
22. 2. 2021 18:57
Tanzanie, která nezavedla žádná opatření proti koronaviru, zaznamenala nákazu údajně loni na začátku května. I tehdy měla na rozdíl od sousedních států jen pár stovek nakažených a jednotky mrtvých. Tedy alespoň podle oficiálních statistik ministerstva zdravotnictví a vlády, která až na výjimky o viru zakázala mluvit. Nyní se atmosféra v zemi mění.
Předvolební kampaň prezidenta Tanzanie Mugufuliho
Předvolební kampaň prezidenta Tanzanie Mugufuliho | Foto: Reuters

Když se loni na jaře začal koronavirus objevovat v Africe, i Tanzanie začala evidovat první případy nemoci. Tehdy prezident John Magufuli lidem radil, aby dál chodili do kostelů a mešit. "Korona je ďábel a nemůže přežít v těle, které patří Ježíši. Tam shoří," prohlásil v březnu.

Ve stejnou dobu Magufuli prohlásil, že nechal na koronavirus tajně otestovat celou řadu předmětů a zvířat, včetně papáji, křepelky nebo kozy. Tvrdil, že všechny byly pozitivní. Prezident se tím snažil dokázat, že se testům nedá věřit, a chtěl zpochybnit vážnost nákazy.

V polovině dubna prezident obyvatele vyzval k hromadným předvelikonočním několikadenním modlitbám. V zemi s 60 miliony obyvatel se do té doby podle oficiálních statistik nakazilo 509 lidí.

Během měsíce Magufuli vyhlásil, že země je už naprosto bez koronaviru, a život se vrátil zpátky k normálu. Restaurace, hospody i kluby byly otevřené, úřady lidi vyzvaly, aby chodili do práce, a vláda si navíc neobjednala ani jednu dávku očkování.

Kouzelný nápoj

V neděli pod tíhou důkazů vláda poprvé oficiálně přiznala, že koronavirus v zemi je a lidé by měli dodržovat základní opatření, jako je pravidelná hygiena nebo nošení roušek, upozorňuje server The Citizen. Ministerstvo zdravotnictví a prezident však zdůraznili, že žádný lockdown neplánují a že Bůh zemi ochrání stejně jako loni na jaře.

Ještě předtím šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus Tanzanii vyzval, aby situaci začala brát vážně. Země by podle něj měla své obyvatele chránit a zveřejnit skutečná data o tom, jak se nemoc šíří.

V Tanzanii za poslední měsíce záhadně rostl počet pacientů s dýchacími obtížemi nebo zápalem plic. Církevní představitelé severu BBC potvrdili, že se násobně zvýšil počet pohřbů. U několika Tanzanců, kteří cestovali do sousední Keni, Rwandy nebo Zambie, se nemoc covid-19 potvrdila. Opozice navíc zveřejnila informaci, že její šéf a viceprezident poloautonomního Zanzibaru Seif Sharif Hamad v únoru na koronavirus zemřel.

Ačkoliv vláda i prezident doposud tvrdili, že v Tanzanii není ani jeden covid pozitivní člověk, dávali lidem lékařsky neověřená doporučení, jak se před nemocí chránit. Mezi ta nejčastější patřilo například pití nápoje ze zázvoru, cibule, citronu a pepře.

Video: Pasáž z kázání kardinála Duky, kde o koronaviru mluvil jako o čínské zbrani

Pasáž z kázání kardinála Dominika Duky, ve které mluvil o koronaviru jako o čínské biologické zbrani. | Video: Katedrála TV
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy