Premiéra čeká obtížná stabilizace Iráku

vid, Reuters
23. 4. 2006 11:11
Bagdád - Iráčtí zákonodárci vybrali budoucího premiéra. Šíita Džavád al-Malikí by měl do měsíce sestavit vládu by a pokusit se ukončit násilnosti.
Iráčané věří, že Džavád al-Malikí bude tvrdším a schopnějším premiérem než dosavadní úřadující předseda vlády Ibrahim al-Džáfarí (vlevo)
Iráčané věří, že Džavád al-Malikí bude tvrdším a schopnějším premiérem než dosavadní úřadující předseda vlády Ibrahim al-Džáfarí (vlevo) | Foto: Reuters

Malikího, který je považován díky své rétorice za schopného vládce, ale čekají ho těžké úkoly. Musí sestavit vládu z šíitských, sunnitských a kurdských politických sil, a měl by vyvést zemi z nábožensky motivovaných násilností a zavést pořádek.

Irák se podle některých pozorovatelů i politiků dostal na pokraj občanské války po únorovém útoku na mešitu v Sámaře. Tomu následovala řada vražd, únosů, atentátů a jiných násilností mezi iráckými náboženskými a etnickými skupinami.

  • Více o násilnostech ve speciálu Nestabilní irák den po dni

Pokud se designovanému premiérovi Malikímu podaří sestavit vládu, které vysloví parlament důvěru, nahradí v křesle  šéfa exekutivy Ibrahima al-Džáfarího, jehož přechodné vládě se nepodařilo napětí v Iráku alespoň zmírnit.

Násilnosti v Iráku pokračovaly i dnes útokem u ministerstva obrany. Bomba zabila pět lidí. Oběti na životech si vyžádaly i další dnešní útoky v Iráku.

Klíčová podpora od sunnitů

Sestavením nové vlády pověřil Džaváda al-Malikího prezident Džalál Talabání, kterého včera ve funkci potvrdil parlament.

Malikího nominovala koalice většinových šíitů, ale podporu mu v jednáních přecházejících dnešnímu zasedání parlamentu vyslovily i menšinové bloky sunnitů a Kurdů, které se doposud nedokázaly na osobě premiéra shodnout a ostře kritizovaly dosavadního úřadujícího premiéra Džáfarího.

"Budeme budovat rodinu, která nebude založena na náboženském nebo etnickém základě," řekl kandidát na premiéra Malikí při dnešní tiskové konferenci ještě před zasedáním parlamentu.

Výběr nového premiéra označil za důležitý krok ve stabilizaci Iráku ve včerejším projevu také americký prezident George Bush. "Čím více bude iráckých bezpečnostních sil, tím méně bude potřeba amerických sil v Iráku," řekl Bush.

Tvrdý politik, ale šíita

Malikí je sice díky své rétorice považován za politika schopného efektivně vládnout, ale přes podporu sunnitů se bude muset zbavit pověsti politika spjatého především se šíity.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

"Z jeho předchozích prohlášení vyplynulo, že má nábožensky motivované postoje. Není pravda, že bychom se ho neměli bát. Ale chtěli bychom, aby si vzal ponaučení z nedávných událostí," řekl na Malíkího adresu zástupce hlavního sunnitského bloku Hussejn al-Falludža.

"Má řadu dobrých vlastností. V průběhu jednání o návrhu ústavy zdůrazňoval jednotu Iráku a potřebu rozdělovat spravedlivě prostředky," řekl Falludža.

Malikí včera vyzval ke sjednocení ozbrojených křídel politických stran, které se vymezují podle náboženské příslušnosti.

"Zbraně by měly být v rukou vlády," řekl Malikí a připomněl zákon, podle kterého by měly být všechny ozbrojené skupiny sjednoceny s armádou. Jeho prohlášení by však mohlo opět vyvolat vyvolat protivládní nálady.

Sestavit vládu, zajistit bezpečnost

Spory mezi menšinovými sunnity, kteří vládli Iráku za Husajnova režimu, a šíity způsobily rozpoutání sektářského násilí v posledních několika měsících. Uklidnit násilí a zajistit bezpečnost bude Malikího před ekonomickou stabilizací země prvním úkolem v čele země.

"Budeme pracovat na zlepšení činnosti a výkonnosti bezpečnostních složek, aby mohly zcela převzít bezpečnost," řekl Malikí. Irácká policie a armáda by měla převzít plnou kontrolu nad zemí, kterou dnes zajišťuje především 130 tisíc vojáků USA a jejich spojenců.

Malikí by teď měl nejpozději do měsíce předložit parlamentu kandidáty na ministerské posty.

Těžká jednání ho čekají především o osobě budoucího ministra vnitra. Sunnité totiž tvrdí, že současné ministerstvo je zodpovědné za část nábožensky motivovaného pronásledování sunnitů.

Kromě osoby premiéra se včera měly hlavní politické síly dohodnout také na obsazení dalších politických funkcí. V prezidentské funkci byl potvrzen Kurd Džalál Talabání a viceprezidenty byli zvoleni Tárik Hášimí a šíita Ádil Abdal Mahdí. Zákonodárci zvolili i předsednictvo parlamentu.

Foto: Reuters

 

Právě se děje

Další zprávy