Saddám čelí obvinění za genocidu Kurdů

Lenka Málková, Pavel Tomášek
4. 4. 2006 15:44
Bagdád - Bývalého iráckého diktátora Saddáma Husajna čekají další problémy. V úterý byl obžalován z genocidy Kurdů a další proces tak může začít.
Saddáma Husajna čeká další proces. tentokrát čelí obvinění z genocidy Kurdů.
Saddáma Husajna čeká další proces. tentokrát čelí obvinění z genocidy Kurdů. | Foto: Reuters

"Prohlašujeme, že vyšetřování ve věci kurdské genocidy bylo ukončeno a obžalovaní budou předvedeni před trestní tribunál," prohlásil mluvčí bagdádského soudu Raíd Džouhí.

Spolu se Saddámem Husajnem byl obžalován také jeho bratranec Alí Hassan zvaný "Chemický Alí", který sehrál jednu z hlavních rolí v útoku na kurdskou vesnici Halabdža v roce 1988. Na místě zemřelo kolem pěti tisíc lidí.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTE SI O PROCESU V SOUVISLOSTECH:

 

Chronologie procesu

  • 19. října 2005 - začátek procesu
  • 8. listopadu 2005 - zastřelen jeden ze Saddámových obhájců, další zraněn
  • 7. prosince 2005 - Saddám opouští soudní líčení, to pokračuje v jeho nepřítomnosti
  • 21. prosince 2005 - Saddám uvedl, že byl mučen Američany
  • 10. ledna 2006 - rezignoval předseda tribunál Amín
  • 23. ledna 2006 - jmenován nový šéf tribunálu Rahmán
  • 13. února 2006 - Saddám se opět objevuje před soudem
  • 1. března 2006 - Saddám přiznává, že nařídil procesy, v nichž byli šíité popraveni, jednal prý ale podle platných zákonů
  • 4. dubna 2006 - ohlášen nový proces kvůli masakru Kurdů

Se Saddámem Husajnem už od loňského roku běží první proces, ve kterém čelí obvinění z odpovědnosti za smrt 148 šíitů z Dudžailu. Podle obžaloby je nechal Saddám a jeho podřízení popravit po nezdařeném pokusu o atentát, za což jemu i dalším sedmi obžalovaným hrozí tresty smrti.

Proces se natahuje, sázka na nejsnazší případ nevyšla

Soudní líčení v tomto procesu bylo v polovině března přerušeno a mělo by pokračovat v Bagdádu opět zítra. Obžaloba zvolila dudžailský případ jako první, neboť se domnívala, že v něm dokáže Saddáma Husajna nejsnáze usvědčit. Chtěla se tím vyhnout těžkostem, které provázely haagský proces s bývalým srbským prezidentem Slobodanem Miloševičem, který od počátku čelil nejtěžšímu obvinění z genocidy.

Tento předpoklad však průběh procesu nepotvrdil. Svrženému iráckému prezidentovi se daří jednání soudu protahovat a pravidelně mění jednání ve slovní politickou přestřelku s předsedajícím soudcem. Analytici se obávají, že celý tribunál tím ztrácí v očích Iráčanů důvěryhodnost.

Irácký prezident Džalál Talabání v úterý prohlásil, že podle jeho očekávání se soud před tím, než vynese nad Saddámem konečný verdikt, bude zabývat všemi obviněními proti němu. To by mohlo znamenat, že se proces hodně protáhne.

Mluvčí soudu Raíd Džouhí uvedl, že je takový závěr zatím předčasný.

Zplynování kurdské vesnice bude soudit Kurd

Proces byl zpomalen i kvůli odstoupení původního šéfa tribunálu Rizgara Amína. Toho v polovině ledna vystřídal kurdský soudce Raúf Rašíd Abdar Rahmán. Je pravděpodobné, že pokud Rahmán povede i nový proces zabývající se plynovým útokem na kurdskou vesnici Halabdža, bude bývalý irácký prezident protestovat proti jeho podjatosti. Rahmán pochází přímo z postižené vesnice Halabdža.

Tento argument už ostatně Saddámovi obhájci u soudu použili a žádali kvůli němu Rahmánovo odstoupení. Podle nich není nezaujatý, protože byl za minulé vlády sám vězněn a patřil k tehdejší opoziční kurdské straně.

Předsedající soudce Rahmán pochází přímo z kurdské vesnice Halabdža, z jejíž likvidace se má Saddám zodpovídat.
Předsedající soudce Rahmán pochází přímo z kurdské vesnice Halabdža, z jejíž likvidace se má Saddám zodpovídat. | Foto: Reuters

Podle dnešního prohlášení prokuratury by měl druhý proces se Saddámem začít již příští měsíc.

Saddáma Husajna soudí speciální tribunál, který původně v roce 2003 zřídila Američany vedená okupační správa. Podle nového statusu, který vstoupil v platnost loni na podzim, je soud ustaven rozhodnutím prozatímního iráckého parlamentu. Soud má dva senáty složené z pěti soudců.

 

Právě se děje

Další zprávy