Varšava - Polským prezidentem bude opoziční kandidát Andrzej Duda.
Po sečtení 28 z celkem 51 volebních obvodů má 53,8 procenta hlasů, dosavadní prezident Bronislaw Komorowski získal přízeň 46,2 procenta voličů. Ten už po zveřejnění odhadů přiznal porážku.
"Demokracie spočívá v tom, že výsledky voleb jsou nejen uznávány, ale také respektovány," prohlásil končící prezident.
"Respektuji vaši volbu," vzkázal voličům Komorowski před davem svých stoupenců. "Přeji si, aby byl můj vyzyvatel úspěšným prezidentem," dodal Komorowski, který sice ovládl některá velká města jako Poznaň, Lódž či Gdaňsk, Duda však dominoval ve venkovských oblastech, když získal většinu obvodů například v Malopolském, Mazovském či Podkarpatském vojvodství.
#PILNE Sondaż: @AndrzejDuda prezydentem - 53 do 47 proc. (Ipsos dla TVN24) - http://t.co/jdyC4q69hR #CzasDecyzji pic.twitter.com/4SrrVgVlal
— tvn24 (@tvn24) 24. květen 2015
První vítězství za deset let
Pro Dudovu stranu Právo a spravedlnost (PiS) jde o první významné volební vítězství za posledních téměř deset let.
"My můžeme Polsko změnit," prohlásil příští prezident před slavícími přívrženci. Duda slíbil, že bude otevřeným prezidentem usilujícím o jednotu. Připustil, že překonání problémů země si vyžádá mnoho obtížné práce.
Polské televize zveřejnily odhady místo v devět hodin večer až v půl jedenácté. Volby se protáhly, protože ve vesnici Kowale ve Slezsku blízko české hranice zemřela přímo ve volební místnosti osmdesátiletá žena. Hlasování tam bylo na dvě hodiny přerušeno.
Volební účast byla na Polsko nezvykle vysoká: šestapadesát procent.
Souboj byl už od prvního kola před dvěma týdny nečekaně vyrovnaný. Těsně vyhrál Duda a v průzkumech poté zvyšoval náskok. Komorowski ho ale postupně doháněl a vedl si lépe ve dvou televizních debatách.
Poslední páteční průzkumy byly vyrovnané, ale mírným favoritem byl přece jen stávající prezident.
Dvaašedesátiletý Komorowski je prezidentem od roku 2010, kdy nahradil ve funkci tragicky zemřelého Lecha Kaczyńského. Třiačtyřicetiletý právník a europoslanec Andrzej Duda pracoval v prezidentské kanceláři Kaczyńského.
V předvolební kampani Duda sliboval, že v případě svého zvolení bude usilovat o snížení věku pro odchod do penze. Odmítá také přijetí eura.
Oba politici se shodují v tom, že současné Rusko Vladimira Putina představuje pro Polsko hrozbu.
Konzervatismus porazil liberalismus
Souboj Komorowski - Duda byl také soubojem dvou největších polských stran a zároveň dvou politických směrů. Liberalismu a konzervatismu.
Komorowski se sice v roce 2010 vzdal členství v liberální Občanské platformě, ale neoficiálně byl v těchto volbách jejím kandidátem. Podpořila jej jak premiérka Ewa Kopaczová, tak bývalý předseda vlády a nyní předseda Evropské rady (neboli prezident Evropské unie) Donald Tusk.
Duda reprezentuje Právo a spravedlnost (PiS). Konzervativní, euroskeptickou stranu, založenou bratry Lechem a Jaroslawem Kaczyńskými.
Jaroslaw v roce 2010 prohrál právě s Komorowským, letos už nekandidoval. Porážka Komorowského je pro něj velkou satisfakcí.
Prezidentské volby jsou jakousi předehrou před volbami parlamentními, naplánovanými na říjen. V nich se rozhodne o tom, zda příští vládu sestaví Občanská platforma, nebo Právo a spravedlnost.
Podle polské ústavy je prezident hlavou ozbrojených sil a jmenuje vedení centrální banky. Má však také určité slovo v zahraniční politice. Právo a spravedlnost si v době, kdy vládla, držela odstup od Evropské unie a měla chladné vztahy s německými politiky.
Polsko je jednou z mála evropských zemí, která prošla bez větších problémů finanční krizí v letech 2008 a 2009. Ekonomika v posledních letech roste. Předloni o 1,7 procenta, loni o 3,3 procenta.