Duda prezidentem? Na výhru by tvrdě doplatil, tvrdí Walesa

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
23. 5. 2015 17:15
Kdyby prezidentský kandidát Andrzej Duda v neděli v polských volbách vyhrál, litoval by nereálných předvolebních slibů, míní Lech Walesa. On sám bude volit Komorowského.
Bývalý polský prezident Lech Walesa.
Bývalý polský prezident Lech Walesa. | Foto: Reuters

Varšava – Bývalý polský prezident Lech Walesa je přesvědčen, že zemi čekají vážné politické problémy. A to v případě, že v nedělním druhém kole voleb v Polsku zvítězí opoziční kandidát Andrzej Duda.

V rozhovoru pro list Rzeczpospolita řekl, že zástupce pravice nebude schopen splnit své sliby. "Je zřejmé, že pokud Andrzej Duda vyhraje prezidentské volby, pak vlastně prohraje," konstatoval Walesa. Podle něj Polsko v případě jeho vítězství čekají "politické boje, starosti a podružné spory."

"Duda nebude schopen realizovat to, co nasliboval ve volební kampani," myslí si exprezident. Podle něj si opoziční kandidát zakládá na populismu a "slibuje věci, které jsou nereálné".

"Nikdy nesplní všechny ty závazky," míní.

Já volím Komorowského

Walesa přiznal, že osobně podporuje stávajícího prezidenta Bronislawa Komorowského, aby tak prý dosáhl vlastních politických vizí, včetně volební reformy.

Nechystá se však vyzývat voliče, aby ho následovali. "Nepomohl bych, jen bych to ztížil. Je lepší se do toho příliš neplést," poznamenal.

Podle Walesy si Poláci přejí změny. "V Polsku je čas na změny, ale moudřejší. Je v Dudovi nějaká moudrost? Nevím," řekl.

Lech Walesa má navíc za to, že pokud se Andrzej Duda přeci jen stane prezidentem, bude nucen dříve či později rezignovat.

Předvolební kampaň podle Walesy ukázala, že je v zemi zájem o politiku. Uvedl ale, že Komorowského voliči nejsou disciplinovaní a mnozí nechodí k volbám.

45 ku 43

Na dotaz, s jakým prezidentem se Polsko probudí 25. května, odpověděl, že to bude Komorowski. "Počítám s mobilizací Komorowského voličů. Je to předvídatelný prezident," tvrdí.

Telefonický průzkum uspořádaný na objednávku listu Gazeta Wyborcza po čtvrteční televizní debatě kandidátů ukázal, že pro Komorowského se chystá hlasovat 45 procent, zatímco pro Dudu 43 procent respondentů.

Z tisícovky respondentů 12 procent uvedlo, že dosud nevědí, jak se zachovají v den voleb.

Výsledek prý svědčí o tom, že Dudovi voliči už jsou rozhodnuti, pro koho budou hlasovat, zatímco potenciální Komorowského voliči stále hledají motivaci, zda k volbám vůbec jít.

 

Právě se děje

Další zprávy