Do polských voleb promluvil Twitter. Falešným účtem dcery

Martin Novák Martin Novák
21. 5. 2015 6:24
Komorowski otočil vývoj a v průzkumech vede nad konzervativním soupeřem Andrzejem Dudou. Rozhodnout může dnešní televizní debata.
Bronislaw Komorowski agituje ve Varšavě.
Bronislaw Komorowski agituje ve Varšavě. | Foto: Reuters

Varšava – Tradiční klišé sportovních komentátorů "je to jako na houpačce" či "hraje nahoru dolů" lze použít i na vrcholící kampaň před druhým kolem polských prezidentských voleb.

V prvním kole kandidát opoziční konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Andrzej Duda nečekaně porazil – byť těsně – úřadujícího prezidenta Bronislawa Komorowského.

V minulém týdnu vypadala situace pro Komorowského kriticky. Ztrácel v průzkumech stále více. Z pondělní první televizní debaty obou kandidátů ale vyšel jako jasný vítěz a vývoj zvrátil.

Podle posledního průzkumu agentury Millward Brown, zveřejněného v úterý večer, by pro Komorowského hlasovalo 47 procent Poláků a pro Dudu 44 procent.

Výsledek nedělního hlasování může ještě výrazně ovlivnit druhá debata dnes večer. Podle mínění mnoha analytiků a politologů byl Duda v té první neskutečně špatný a sliboval všechno všem.

S blížícím se rozhodnutím sílí i emoce. Duda si stěžuje, že veřejnoprávní televize TVP a aktivní stoupenec Komorowského ve vysílání poškodili lživou informací jeho dceru.

Událost rozbouřila závěr volební kampaně a vyhrotila napětí mezi oběma kandidáty a jejich volebními štáby.

Herec Tomasz Karolak, který v kampani podporuje Komorowského, vystupoval na veřejnoprávní televizi v pořadu známého novináře Tomasze Lise, nazvaném Živě s Tomaszem Lisem.

Oba citovali zprávu, kterou údajně publikovala na svém účtu na sociální síti Twitter Dudova dcera Kinga. Zpráva uváděla, že když se její otec stane prezidentem, jednou z prvních věcí, kterou udělá, bude vrácení Oscara za film Ida Američanům.

Polské silnice křižuje autobus štábu Andrzeje Dudy, nazvaný Dudabus.
Polské silnice křižuje autobus štábu Andrzeje Dudy, nazvaný Dudabus. | Foto: Reuters

Děj ve světě velmi úspěšného filmu se odehrává v Polsku v roce 1962 a líčí osudy dívky, která chtěla vstoupit do kláštera, ale zjišťuje, že její rodiče byli Židé a zahynuli během holocaustu.

Část konzervativního katolického obyvatelstva film přijala negativně, přičemž europoslanec Duda a jeho strana Právo a spravedlnost oslovují převážně konzervativní voliče.

Ukázalo se však, že účet je falešný a Dudově dceři nepatří. Skandál byl na světě.

"Co udělali Lis a Karolak, je nechutné. Mělo to být ponížení mé dcery. Moje dcera není politik. Mnohokrát jsem žádal o důstojnou, věcnou kampaň. Já jsem schopen přijmout jakýkoliv útok, ale nepřijmu útok na moji dceru a rodinu,“ reagoval na kauzu Andrzej Duda.

Televize TVP se už omluvila, na Twitteru tak učinil i Lis.

Dnes se očekává vypjatá debata a téma falešného účtu se v ní zřejmě objeví. Komorowski patrně zaútočí na ekonomické sliby, které Duda dává.

Dudu už kritizovala premiérka Ewa Kopaczová. "Zajímalo by mne, kde na to vezme. Komu peníze ubere a komu přidá. Rozpočet není gumový," uvedla premiérka za stranu Občanská platforma.

Komorowski byl v předchozích volbách v roce 2010 kandidátem Občanské platformy, po svém zvolení se ale členství ve straně vzdal.

Vítězství Dudy by bylo velkou satisfakcí pro Jaroslawa Kaczyńského. Bratra exprezidenta Lecha Kaczyńského, tragicky zemřelého při pádu letadla ve Smolensku před pěti lety. Jaroslaw ve volbách  prohrál právě s Komorowským a vůči Občanské platformě chová velkou nevraživost.

 

Právě se děje

Další zprávy