V daňových rájích ukrýval peníze i britský princ Charles. Hlavní aktéři Paradise Papers přehledně

Hana Vařáková Hana Vařáková
Aktualizováno 8. 11. 2017 11:07
Ve více než 13 milionech dokumentů, které v neděli unikly na veřejnost pod názvem Paradise Papers, figurují i velmi známá jména. Královna Alžběta II., americký ministr obchodu Wilbur Ross, frontman irské kapely U2 Bono, ale také velké nadnárodní společnosti, jako je Apple nebo Nike. Ti všichni ukryli část svého bohatství na offshorových účtech v daňových rájích. Vyhýbají se tak placení vyšších daní v zemích, kde žijí nebo podnikají.
Foto: Reuters

Apple v ráji na ostrově Jersey

Technologický gigant Apple také našel v daňovém ráji způsob, jak se vyhnout berňáku. V roce 2015 po zpřísnění podmínek v Irsku firma přesunula své sídlo na ostrov Jersey, který je britským územím se širokou autonomií. Jersey má vlastní daňové právo, podle něhož zde zahraniční firmy mají nulovou daň.

Apple zřídil na ostrově v Lamanšském průlivu dvě klíčové pobočky: Apple Operations International a Apple Sales International. Pomocí nich spravuje většinu svých mimoamerických aktivit.

Podle serveru BBC Apple letos zatím vydělal mimo USA, odkud pochází asi 55 procent jeho tržeb, 44,7 miliardy dolarů. Vládám na daních ale zaplatil jen 1,65 miliardy dolarů. To je zdanění zhruba 3,7 procenta - přibližně šestina průměrné světové výše korporátní daně.

"Americké společnosti, jež působí na více světových trzích, jsou velmistři v tom, jak platit co nejnižší daně. To má pak dopad nejen na výběr daní v USA, ale také v téměř každé větší světové ekonomice," uvedl profesor daňového práva na Univerzitě Jižní Kalifornie Edward Kleinbard, kterého citoval list The Guardian.

 

Právě se děje

Další zprávy